Lekarze zachęcają do wykonywania szczepień, również nieobowiązkowych

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Lekarze zachęcają do wykonywania szczepień, również nieobowiązkowych

Post autor: Asystentka »

Szczepienia są jedną z największych zdobyczy medycyny, warto więc wykonywać również szczepienia zalecane, a nie tylko obowiązkowe - przekonywali w piątek (9 grudnia) w Naczelnej Radzie Lekarskiej eksperci. Podczas konferencji specjaliści zaszczepili się przeciw pneumokokom.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz powiedział, że nie rozumie osób, które świadomie rezygnują ze szczepień. Podkreślił, że rodzice, którzy - powodowani swoimi przekonaniami - odmawiają szczepień narażają nie tylko zdrowie swojego dziecka, ale również innych osób.

Ocenił, że zachowanie rodziców odmawiających szczepienia dzieci jest "karygodne". - Śmiem podejrzewać, że te osoby w momencie choroby dziecka będą żądały, żeby społeczeństwo poniosło wszelkie konsekwencje, również finansowe, późniejszego leczenia i inwalidztwa tych dzieci. To jest oburzające - powiedział.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny prof. Mirosław Wysocki powiedział, że obecnie w Polsce tzw. poziom wyszczepialności (czyli odsetek osób zaszczepionych w populacji) jest nadal wysoki i wynosi ok. 95 proc.

- Niemniej niepokojące jest, że rośnie liczba rodziców, którzy odmawiają szczepienia dzieci - zaznaczył profesor. Powiedział, że w trzech pierwszych kwartałach tego roku odnotowano prawie 19 tys. takich przypadków i ich liczba wzrasta z każdym rokiem.

Wysocki zaapelował również do lekarzy, aby tłumaczyli rodzicom znaczenie szczepień, a także aby nie bali się zgłaszać ewentualnych niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz przekonywał, że nie należy obawiać się szczepień. - Bardziej bolą konsekwencje zachorowania, niż samo ukłucie przy szczepionce - powiedział. - Nie ma lepszej ochrony przed chorobami zakaźnymi niż szczepienia - dodał. Powiedział, że jeśli społeczeństwo zaczęłoby wycofywać się ze szczepień, wówczas wróciłyby epidemie tych chorób, które dziś są już zapomniane.

Podczas konferencji lekarze przekonywali, że warto zadbać również o te szczepienia, które nie są obowiązkowe, np. przeciw pneumokokom. Prezes Hamankiewicz wskazywał, że takie szczepienia zaleca się m.in. osobom, które ukończyły 65. rok życia lub z powodu chorób układu oddechowego są narażone na infekcje pneumokokami.

Aby dać pacjentom dobry przykład, w piątek przeciw pneumokokom zaszczepili się niektórzy lekarze, wśród nich, oprócz Hamankiewicza, znaleźli się Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona oraz Przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego Wojciech Łącki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post