Czy będą zmiany w refundacji wyrobów medycznych?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Czy będą zmiany w refundacji wyrobów medycznych?

Post autor: Asystentka »

Zmiany w refundacji wyrobów medycznych pod znakiem zapytania

W ubiegły czwartek na Komitet Stały Rady Ministrów trafił projekt dotyczący zmian w refundacji wyrobów medycznych. Z naszych informacji wynika jednak, że resort zdrowia będzie musiał jeszcze dokonać w nim zmian, zanim projekt trafi pod obrady rządu.

Nowelizacją ustawy refundacyjnej, która zakłada zmianę zasad finansowania wyrobów medycznych w czwartek zajmował się Komitet Stały Rady Ministrów. Zwykle jest to już ostatni etap prac przed skierowaniem projektu pod obrady rządu. Jednak nie tym razem.

Co budzi największe wątpliwości?

Z naszych informacji wynika, że projekt nowelizacji trafił z powrotem do resortu zdrowia. - Komitet zawiesił prace nad projektem, przyjmując iż wymaga on jeszcze przepracowania przez Ministerstwo Zdrowia – informuje nas Kancelaria Premiera.

Współpłacenie

Nowelizacja miała wprowadzić nowe zasady refundacji wyrobów medycznych. Byłyby one refundowane na takich samych zasadach jak leki. Przy okazji resort zdrowia chciał w ten sposób umożliwić współpłacenie. Pacjenci otrzymywaliby wyroby medyczne w określonym standardzie bezpłatnie, ale jeśli chcieliby skorzystać z lepszego sprzętu, mogliby do niego dopłacić. Dziś jest to niemożliwe. Jeśli pacjent chce mieć sprzęt o wyższym standardzie – musi sam za niego zapłacić całą kwotę.

Groźba likwidacji sklepów ze sprzętem medycznym

Nowy sposób finansowania wyrobów wzbudza też duży niepokój producentów, właścicieli sklepów i hurtowni medycznych. Ich zdaniem wprowadzenie sztywnych lub maksymalnych marż, zapowiadanych na poziomie 10 – 20 proc. spowoduje załamanie się sieci polskich sklepów zapatrzenia medycznego, należących głównie do małych i średnich polskich przedsiębiorców. Prace stracić może nawet 10 – 15 tys. osób, a w efekcie – jak twierdzą producenci - straci pacjent, bo nie będzie miał gdzie zaopatrzyć się w wyroby medyczne.

Gorsza jakość i ograniczony dostęp do wyrobów

Faktycznie, pacjenci również obawiają się planowanych przez resort zdrowia zmian. Ich zdaniem, prowadzenie mechanizmu procedury refundacyjnej w kontekście wyrobów medycznych, może spowodować ograniczenie ilości i jakości dostępnego sprzętu, który powinien być dobierany indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Pacjentom nie podoba się także proponowany w nowelizacji sposób dystrybucji wyrobów. Dystrybucja przez apteki nie gwarantuje odpowiednich warunków pacjentowi, który sprzęt musi mieć dobrany indywidualnie, w ustronnym miejscu. Dlatego dotychczasowa sprzedaż przez wyspecjalizowane sklepy medyczne, powinna pozostać bez zmiany – twierdzą przedstawiciele organizacji pacjenckich.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post