TRISENOX u dorosłych pacjentów z białaczką promielocytową

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

TRISENOX u dorosłych pacjentów z białaczką promielocytową

Post autor: Asystentka »

TRISENOX jest wskazany do indukcji remisji i konsolidacji u dorosłych pacjentów z nowo zdiagnozowaną ostrą (ang. Acute Promyelocytic Leucaemia, APL) z niskim lub pośrednim ryzykiem (liczba białych krwinek ≤ 10 x 103/µl) w skojarzeniu z kwasem all-trans-retynowym (ang. all-trans-retinoic acid, ATRA)

Przełom w terapii ostrej białaczki promielocytowej – 100% całkowitych remisji i wydłużenie całkowitego przeżycia w grupie chorych leczonych dwoma lekami celowanymi

Leczenie ostrej białaczki promielocytowej zyskało w ostatnich miesiącach wymiar praktyczny - Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency) rozszerzyła bowiem wskazania stosowania trójtlenku arsenu, do tej pory zarejestrowanego jedynie do leczenia nawrotowych postaci ostrej białaczki promielocytowej – do leczenia indukującego, w skojarzeniu z kwasem transretinowym u chorych z nowo rozpoznaną ostrą białaczką promielocytową z grup niskiego i pośredniego ryzyka.
Postępy w leczeniu ostrej białaczki promielocytowej (APL), szczególnej postaci białaczek promielocytowych, w której zahamowanie dojrzewania i różnicowania następuje na szczeblu promielocyta, sięgają lat siedemdziesiątych. APL jest pierwszym nowotworem, w którym zastosowano terapię celowaną na poziomie molekularnym. Pierwszym przełomem w leczeniu tej choroby było dołączenie kwasu all-transretinowego do standardowej chemioterapii opartej na antracyklinach – co spowodowało znaczny wzrost odsetka uzyskiwanych całkowitych remisji. Zastosowanie zaś trójtlenku arsenu znacznie poprawiło wyniki leczenia nawrotowych i opornych postaci APL.

W ostatnich latach prowadzono wiele badań dotyczących zastosowania trójtlenku arsenu jako alternatywnej metody leczenia I linii. W jednym z nich leczenie celowane porównano ze standardową terapią za pomocą protokołu AIDA. Wyniki badania wykazały jasno istotnie wyższy odsetek całkowitych remisji – sięgał on 100% – i wydłużenie całkowitego przeżycia w grupie chorych leczonych dwoma lekami celowanymi. To kolejny istotny przełom w leczeniu ostrej białaczki promielocytowej, który dokonał się dzięki lepszemu poznaniu biologii tej choroby i wprowadzeniu terapii celowanej za pomocą kwasu all-retinowego i trójtlenku arsenu. Z choroby o gwałtownym przebiegu stała się chorobą o bardzo wysokiej wyleczalności – wyjaśnia prof. dr hab. Agnieszka Wierzbowska z Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

U podłoża tej choroby leży translokacja t(15;17), istotny element patogenezy tej choroby (zidentyfikowana w 1977 r.), prowadząca do powstania patologicznego genu fuzyjnego PML/RAR-alfa – wyjaśnia pani profesor. W obrazie klinicznym, oprócz typowych dla innych ostrych białaczek objawów, wynikających z niedokrwistości, małopłytkowości, neutropenii, w białaczce promielocytowej często obserwuje się współwystępowanie objawów klinicznych lub laboratoryjnych: zespołu wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, a w obrazie morfologicznym krwi towarzyszy jej pancytopenia – tłumaczy.

W leczeniu we wstępnym okresie ostrej białaczki promielocytowej obserwuje się wysokie ryzyko zgonu, głównie z powodu ciężkich powikłań krwotocznych, będących następstwem zespołu wykrzepiania wewnątrznaczyniowego. Przez szereg lat zespół ten i śmiertelność wczesna pogarszała istotnie wyniki leczenia ostrej białaczki promielocytowej.

Kolejny kamień milowy w leczeniu tej choroby – opowiada prof. Wierzbowska – to wprowadzenie na początku lat osiemdziesiątych kwasu all-transretinowego, leku, który łącząc się z podjednostką RARa nieprawidłowego onkogenu, indukuje prawidłowe różnicowanie komórek białaczkowych. Dołączenie go do standardowej terapii za pomocą antracykliny zwiększyło istotnie odsetek całkowitych remisji do blisko 90%, jak też wydłużyło istotnie przeżycie całkowite. Drugim kamieniem milowym w leczeniu ostrej białaczki promielocytowej było wprowadzenie przed kilku laty leku – trójtlenku arsenu. Jest on również preparatem, który działa w sposób celowany. Lek ten, odmiennie niż kwas transretinowy, łączy się z podjednostką PML i w konsekwencji prowadzi do degradacji PML/RAR-alfa poprzez zależną od proteasomu ubikwitynację PML. Degradacja onkogenu upośledza samoodnowę promielocytów i ściśle koreluje z efektem terapeutycznym. Dodatkowo trójtlenek arsenu eliminuje białaczkowe komórki macierzyste (wyniki badań na modelu zwierzęcym) – mówi prof. Wierzbowska.

W ostatnich dwóch latach ukazały się wyniki badania, w którym oceniano skuteczność łącznego stosowania dwóch leków działających w sposób celowany – czyli trójtlenku arsenu w skojarzeniu z kwasem transretinowym, bez chemioterapii, u chorych z nowo rozpoznaną ostrą białaczką promielocytową z grupy pośredniego i niskiego ryzyka. W badaniu tym leczenie celowane porównano ze standardową terapią za pomocą protokołu AIDA (najbardziej powszechnego protokołu indukującego, rekomendowanego przez grupę PETHEMA/HOVON). Wyniki badania wykazały jasno istotnie wyższy odsetek całkowitych remisji – sięgał on 100% – i wydłużenie całkowitego przeżycia w grupie chorych leczonych dwoma lekami celowanymi. Jest to istotny przełom w leczeniu ostrej białaczki promielocytowej – podkreśla specjalistka.

W ostatnich miesiącach Europejska Agencja Medyczna rozszerzyła wskazania stosowania trójtlenku arsenu, który do tej pory był zarejestrowany jedynie do leczenia nawrotowych postaci ostrej białaczki promielocytowej – do leczenia indukującego, w skojarzeniu z kwasem transretinowym u chorych z nowo rozpoznaną ostrą białaczką promielocytową z grupy niskiego i pośredniego ryzyka – wyjaśnia prof. Wierzbowska. Dobre wyniki zastosowania skojarzenia w leczeniu indukującym trójtlenku arsenu z kwasem all-transretinowym jest być może przyczynkiem do częściowego wyeliminowania lub całkowitego zastąpienia w przyszłości chemioterapii w leczeniu ostrej białaczki promielocytowej – uważa badaczka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post