Czy jest możliwe przerwanie urlopu wychowawczego?

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
Asystentka

Czy jest możliwe przerwanie urlopu wychowawczego?

Post autor: Asystentka »

Przerwanie urlopu wychowawczego: czy krótki wyjazd bez dziecka przerwie urlop
Krótki wyjazd pracownika bez dziecka do innego miasta czy nawet innego kraju, nie upoważnia pracodawcy do odwołania go z urlopu wychowawczego. Nie ma znaczenia, czy celem był wypoczynek, czy zarobek.
Pracownica od kilku miesięcy przebywa na urlopie wychowawczym, który uzasadniała koniecznością opieki nad dzieckiem. Podwładni donieśli pracodawcy, że na Facebooku chwali się, że dziecko zostawiła pod opieką matki emerytki, a sama od kilku miesięcy pracuje na statku wycieczkowym. Czy w takich okolicznościach szef może odwołać ją z urlopu wychowawczego? – pyta czytelnik.

Tak. Pracownica, będąc na urlopie wychowawczym, w sposób trwały zaprzestała sprawowania opieki nad dzieckiem. Dlatego szef może ją wezwać do pracy.

Urlop wychowawczy przyznaje się pracownikowi w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (młodszym niż 6 lat). Dzięki niej pracownik, który był zatrudniony przez dłużej niż 6 miesięcy, ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy. Może go wykorzystać maksymalnie w 5 częściach.
Dodatkowa aktywność

W praktyce przebywający na urlopach wychowawczych blokują etaty przez wiele lat, bo są chronieni przed zwolnieniem. Kodeks pracy pozwala im w czasie urlopu wychowawczego podejmować dodatkową pracę, a także naukę.

Takie działania są jednak dopuszczalne pod warunkiem, że nie godzą w podstawowy cel urlopu wychowawczego, jakim jest trwałe sprawowanie opieki nad dzieckiem. Dlatego w czasie tego urlopu zatrudniony ma prawo podjąć pracę zarobkową zarówno u dotychczasowego, jak i u innego pracodawcy, jeżeli nie wyłącza to możliwości osobistego zajmowania się potomkiem. Przez pracą zarobkową należy w tym przypadku rozumieć też tę wykonywaną na podstawie umów cywilnoprawnych, a więc zlecenia czy świadczenia usług. Na tych samych warunkach dopuszczalne jest podjęcie innej działalności np. gospodarczej, a także nauki lub szkoleń.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post