O roli współżycia seksualnego

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

O roli współżycia seksualnego

Post autor: Asystentka »

O roli współżycia seksualnego w zachowaniu dobrostanu organizmu napisano i powiedziano już wiele. Aktywność seksualna zbawiennie wpływa na nastrój, samoocenę, umiejętne radzenie sobie ze stresem, a także poprawia funkcjonowanie serca, jak i całego układu krążenia. Wiadomo również, że uwalniana w trakcie stosunku oksytocyna polepsza jakość snu i pozytywnie wpływa na poczucie bliskości i więzi pomiędzy partnerami. W 2004 roku naukowcy z Uniwersytetu Wilkes-Barre przebadali próbki śliny 112 studentów, którzy ujawnili częstość, z jaką uprawiają seks. Okazało się, że Ci, którzy deklarowali częstszą aktywność seksualną charakteryzowali się większą zawartością immunoglobulin IgA w ślinie. Zatem seks wpływa także na ludzką odporność.

Jedno z najbardziej osobliwych zastosowań aktywności seksualnej opisane zostało w 2000 roku. Roni i Aya Peleg opublikowali na łamach Canadian Family Physician case report, w którym zasugerowali, że seks może pomagać w… leczeniu przewlekającej się czkawki.

Niestety nie dysponujemy dużą liczbą dobrych metodycznie publikacji i doniesień, które w sposób czytelny udowadniałby hipotezy o leczniczym działaniu aktywności seksualnej. Większość z nich oparta jest na niewielkiej grupie badawczej i krótkim czasie obserwacji. Tak więc czy możemy powiedzieć, że seks leczy? Czy może on być zalecanym elementem terapii?

Na tak postawione pytanie odpowiedź starali się znaleźć naukowcy z uniwersytetu w Ankarze, w opublikowanej na łamach Endourology and Stones pracy „Can sexual intercourse be alternative therapy for distal ureteral stones?”. Autorzy przebadali 90 pacjentów z kamicą układu moczowego, a dokładniej z kamicą dystalnego odcinka moczowodu, starając się sprawdzić czy i jak aktywność seksualna wpływa na spontaniczną ewakuację złogów. Badana populacja została podzielona na 3 grupy - pacjentom z grupy 1 zalecono odbywanie stosunków seksualnych 3-4 razy w tygodniu, grupa 2 otrzymywała alfa-bloker tj. tamsulozynę w dawce 0,4 mg na dobę, zaś pacjenci z grupy 3 otrzymywali standardową terapię w postaci leków rozkurczowych i przeciwzapalnych. Po 4 tygodniach obserwacji okazało się, że u pacjentów z grupy, której zalecano wzmożoną aktywność seksualną częściej dochodziło do spontanicznego wydalenia złogu kamiczego, aniżeli w grupach otrzymujących leczenie farmakologiczne.

Jak widać seks nie tylko się sprzedaje, ale może również leczyć. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza przed zbliżającym się weekendem!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post