Groźba utraty wzroku budzi dwukrotnie większy lęk niż pozostałe częste powikłania cukrzycy

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Groźba utraty wzroku budzi dwukrotnie większy lęk niż pozostałe częste powikłania cukrzycy

Post autor: Asystentka »

Na retinopatię cierpi co trzeci dorosły diabetyk

Choć groźba utraty wzroku budzi dwukrotnie większy lęk niż pozostałe częste powikłania cukrzycy (w tym choroby układu krążenia i udary), 1/4 diabetyków nie porusza ze swoim lekarzem tematu powikłań okulistycznych, pojawiając się w gabinecie wówczas, gdy dojdzie już do zaburzeń widzenia. Takie niepokojące wnioski płyną z analizy aktualnego stanu działań w zakresie retinopatii cukrzycowej (RC) oraz cukrzycowego obrzęku plamki (COP), przedstawionej w badaniu Barometr RC.

To efekt jedynej w swoim rodzaju współpracy ekspertów z Międzynarodowej Federacji ds. Starzenia się (International Federation on Ageing, IFA), Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (International Diabetes Federation, IDF), Międzynarodowej Agencji ds. Zapobiegania Ślepocie (International Agency for the Prevention of Blindness, IAPB) i firmy Bayer.

Raport z badania Barometr RC ujawnia, że w opinii 79% osób z RC osłabienie wzroku utrudniło im podejmowanie takich czynności, jak prowadzenie samochodu, praca czy wykonywanie podstawowych obowiązków domowych, w niektórych przypadkach całkowicie je uniemożliwiając. 20% pacjentów z RC lub COP uważa również, że pogorszenie widzenia spowodowało ograniczenie ich zdolności radzenia sobie z cukrzycą. To jeden z problemów mających odzwierciedlenie w ogólnym postrzeganiu stanu własnego zdrowia fizycznego, który ponad połowa respondentów z RC określiła jako „słaby lub przeciętny”.

Jedną z najpoważniejszych barier w optymalnym leczeniu retinopatii cukrzycowej, wskazanych w Barometrze RC, jest dostęp do badań okulistycznych, stanowiący kluczowy element wykrywania i terapii RC. Zarówno okuliści, jak i diabetycy uczestniczący w badaniu, informowali o „długim czasie oczekiwania na wizytę” jako o głównej przeszkodzie na drodze do optymalnej ochrony wzroku. Co trzeci ankietowany diabetyk potwierdza również, że nawet kiedy istnieje możliwość umówienia wizyty, koszt badania bywa zaporowy, a 24% pacjentów za kolejny problem uznało czas oczekiwania w klinice.

Badanie Barometr RC - oprócz niedostatków systemu ochrony zdrowia - ujawnia również, że połowa wszystkich badanych podmiotów świadczących usługi zdrowotne nie posiada pisemnych protokołów wykrywania i leczenia schorzeń narządu wzroku pochodzenia cukrzycowego.

Połączony problem możliwości i kosztów wykonywania badań przesiewowych, jak również brak jasnych wytycznych przyczynia się do ryzyka opóźnień w postawieniu diagnozy i podjęciu leczenia retinopatii cukrzycowej. Blisko dwie trzecie ankietowanych okulistów uważa, że późna diagnoza to jedna z największych przeszkód na drodze do poprawy wyników, a ponad połowa wskazuje, że chorzy na cukrzycę pojawiają się w ich gabinetach dopiero gdy wystąpią u nich problemy ze wzrokiem, ale wtedy jest już często za późno na leczenie.

Eksperci, na których powołuje się raport, podpowiadają, że najważniejszym elementem podnoszącym skuteczność są regularne, tanie i dostępne badania okulistyczne dla diabetykówą. Winny być uzupełnione o przystępne cenowo leczenie zapewniane w skoordynowanym systemie, gwarantującym skuteczne monitorowanie i leczenie pacjentów, u których występuje ryzyko utraty wzroku.

Badanie Barometr RC wskazuje również na potrzebę znaczącego zwiększenia edukacji – zarówno diabetyków, jak i specjalistów ochrony zdrowia – w dziedzinie zapobiegania, wykrywania i leczenia RC i COP. Równie istotne jest zapewnienie pacjentom z cukrzycą narzędzi, dzięki którym mogliby skutecznie radzić sobie z konsekwencjami swojej choroby, a przede wszystkim zapobiegać wystąpieniu utraty wzroku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post