[Film] Soda oczyszczona. Test na zakwaszenie żołądka

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

[Film] Soda oczyszczona. Test na zakwaszenie żołądka

Post autor: admin. med. »

Soda oczyszczona. Czy test na zakwaszenie żołądka jest wiarygodny? Cz. 1
Soda oczyszczona jest to wodorowęglan sodu, który w roztworze wodnym ma roztwór zasadowy. Soda oczyszczona jest używana do zobojętniania kwaśnej treści żołądkowej w zgadze i nadkwaśności soku żołądkowego, wybielania zębów jako składnik past wybielających, a medycynie niekonwencjonalnej w celu eliminacji „zakwaszenia organizmu”, leczenia nowotworów złośliwych oraz jako test na zakwaszenie żołądka.

Soda oczyszczona przyjęta doustnie wchodzi w reakcję z kwasem solnym, w wyniku tej reakcji powstają: chlorek sodu – sól, dwutlenek węgla – gaz oraz woda. Dwutlenek węgla opuszcza przewód pokarmowy w postaci gazowej w odruchu odbijania. Dochodzi jednocześnie do zobojętnienia kwaśnej treści żołądkowej z pH=2 do pH=4-6. Soda oczyszczona likwiduje objawy niezbyt nasilonej zgagi, jednak nie ma wpływu na produkcję kwasu solnego, dlatego pH soku żołądkowego zostaje szybko, bo już po 2-3 godzinach przywrócone do wartości prawidłowych pH=2. Zatem objawy zgagi ustępują na krótko i szybko nawracają. Po spożyciu sody oczyszczonej do krwi zostają wchłonięte: woda, chlorek sodu i niewielka ilośc dwutlenku węgla, który opuszcza naczynia włosowate w płucach i zostaje uwolniony w wydychanym powietrzu. Niewchłonięte składniki przemieszczają się do jelit i tam ulegają dalszej absorpcji lub wydaleniu z kałem. U osób z niedostatecznym wydzielaniem soku żołądkowego niewykluczone jest wchłanianie wodoroweglanów i sodu.

Soda oczyszczona przyjmowana doustnie nie ma wpływu na zmianę pH krwi ani nie powoduje „odkwaszenia organizmu”, ponieważ jest zbyt słabą zasadą, a po przyjęciu doustnym szybko rozkłada się na składniki, które po wchłonięciu nie muszą być nawet neutralizowane prze bufory organizmu – chlorek sodu i woda. Niewielka ilość dwutlenku węgla powstającego w reakcji zobojętniania, po wchłonięciu ulega szybkiej kompensacji przez płuca. Aniony wodorowęglanowe powstające z sody oczyszczonej wchodzą w skład buforu wodorowęglanowego, który jest głównym buforem organizmu. W związku z tym pH nie ulega zmianie.

Jednym z najbardziej powszechnych testów na prawidłowe wydzielanie soku żołądkowego jest test na zakwaszenie żołądka. Mierzy się w nim czas, po którym odbije się po wypiciu roztworu sody oczyszczonej. Test jest niewiarygodny i nie może być podstawą do wniosków klinicznych ani terapeutycznych, ponieważ czas, po którym następuje odruchowe wydalenie dwutlenku węgla powstającego z sody oczyszczonej nie jest wprost proporcjonalny do ilości powstałego gazu, ale zależy od czynników neurohormonalnych, takich jak napięcie zwieracza wpustu, osobnicza wrażliwość na zawartość treści żołądkowej, stan napięcia mięśniówki żołądka i jej rozciągnięcia w spoczynku, dodatkowe czynniki, jak przełykanie śliny oraz perystaltyka przełyku i żołądka, która może być żywa lub zmniejszona.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post