Wirus opryszczki w ciąży

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
Asystentka

Wirus opryszczki w ciąży

Post autor: Asystentka »

Zakażenia wirusem opryszczki zdarzają się bardzo często. Na pewno wiele osób borykało się kiedyś z najbardziej popularną formą – opryszczką wargową. Jej przebieg jest zwykle spokojny i przebiega bez komplikacji. Prawdziwy problem z wirusem opryszczki pojawia się jednak wtedy, gdy wirus zainfekuje kobietę będącą w ciąży.
Jak można się zarazić?
Wirusa opryszczki można sobie przekazać przez dotyk, kontakty seksualne czy też po prostu drogą kropelkową. Typ HSV1 najczęściej wnika przez błonę śluzową jamy ustnej lub przez uszkodzoną skórę twarzy. Typ HSV2 najczęściej wnika przez błony śluzowe i uszkodzoną skórę narządów płciowych oraz w okolicach odbytu. To są ich standardowe miejsca występowania co nie oznacza, iż nie mogą zmienić lokalizacji.

Objawy wirusa opryszczki
Wstępnie warto zaznaczyć, iż około 20 – 40% zakażeń może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Większości jednak towarzyszy:
-obrzęk
-uporczywy świąd
-zaczerwienienie
-rzadko objawy grypopodobne

U kobiet ciężarnych pierwszy kontakt z wirusem przebiega o wiele bardziej intensywniej niż np. u mężczyzn. Nawroty w przypadku Pań są również częstsze i bardziej uciążliwe.

Czy bać się opryszczki w ciąży?
Niestety tak.
Szczególnie niebezpieczne jest zarażenie się kobiety pierwszym okresie ciąży. U około 25% zainfekowanych kobiet, wirus jest przyczyną poronienia lub staje się przyczyna przedwczesnego porodu. Na etapie organogenezy może dojść do uszkodzenia rozwijającego się płodu i jego obumarcia. Zakażenie ciężarnej w trzecim trymestrze ciąży może doprowadzić do urodzenia chorego dziecka z objawami uogólnionego zakażenia, z zapaleniem płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, z drgawkami. Poród kobiety ciężarnej z opryszczką narządów płciowych może odbyć się tylko poprzez cesarskie cięcie.
Leczenie zakażenia wirusem opryszczki ciąży
Najważniejsze jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia ciężarnej. Jeżeli objawy zakażenia występują też u partnera, również on powinien być objęty leczeniem. Podstawowymi lekami w leczeniu opryszczki również u ciężarnych są leki doustne zawierające acyklowir. Jest to substancja o działaniu przeciwwirusowym, którą zwykle podaje się dawce pięć razy dziennie po 200 mg przez 7–10 dni.. Lekarz może również dodatkowo przepisać maść lub krem do smarowania miejsc objętych wirusem w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa rozszerzenia obszaru zakażenia.

Jak uniknąć zakażenia wirusem opryszczki?
Jeżeli ciężarna już kiedyś miała objawy opryszczki to warto o tym poinformowac lekarza prowadzącego. Bowiem zgodnie z Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z 2007 roku po 36 tygodniu ciąży ciężarnej powinny być podane przeciwwirusowe leki doustne – jako profilaktyka zapobiegająca zarażeniu w ostatnim okresie ciąży oraz jako ochrona dla dziecka. Jeżeli ciężarna nigdy nie zaobserwowała u siebie objawów zakażenia wirusem opryszczki wargowej i/lub obejmującej narządy płciowe powinna unikać kontaktów z osobami, które są aktualnie zakażone. Bezwzględnie zakazane jest uprawianie seksu z osobą zakażoną, dotykanie w miejscach intymnych, a nawet całowanie w przypadku zakażenia HSV1 – wirusa opryszczki wargowej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post