Immunologia Funkcje i zaburzenia układu immunologicznego

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
Asystentka

Immunologia Funkcje i zaburzenia układu immunologicznego

Post autor: Asystentka »

Książkę tę napisano, aby wyjść naprzeciw wi­docznym potrzebom zarówno szkół medycznych, jak i studiów przeddyplomowych, a także w celu przedstawienia nowego rozumienia immunologii. Staraliśmy się osiągnąć wiele celów.

Po pierwsze, przedstawiliśmy najważniejsze pryncypia sterujące funkcją układu odpornościowego przez połączenie kluczowych koncepcji z wielkiej ilości danych do­świadczalnych, które wyłoniły się w immunologii. Wybór tego, co jest najważniejsze, zależał głównie od tego, co jest jasno ustalone przez badania naukowe i co ma największe znaczenie dla ludz­kiego zdrowia i choroby. Byliśmy również świado­mi, że jakakolwiek zwięzła dyskusja o złożonych zjawiskach jest nieunikniona, że wyjątki i prze­ciwne opinie nie mogą być omówione w szcze­gółach.

Po drugie, skupiliśmy się na odpowiedzi immunologicznej przeciwko zakaźnym mikrobom i większość naszych rozważań o układzie odpor­nościowym dotyczy tego zagadnienia.

Po trzecie, zamieściliśmy dużą liczbę rycin dla ilustrowania ważnych zasad, ale zredukowaliśmy detale oparte na faktach, które można znaleźć w bardziej wszech­stronnych podręcznikach.

Po czwarte, omówiliśmy choroby immunologiczne z punktu widzenia pryn­cypiów, podkreślając ich odniesienie do normalnej odpowiedzi immunologicznej i unikając szczegółów dotyczących zespołów klinicznych i terapii. Dodali­śmy wybrane przypadki kliniczne w Dodatku, aby pokazać, jak zasady immunologii mogą być zasto­sowane do pospolitych ludzkich chorób.

Na koniec, aby każdy rozdział można było czytać osobno, po­wtarzaliśmy kluczowe idee w różnych miejscach książki. Sądzimy że takie repetycje pomogą studen­tom przyswoić sobie najważniejsze koncepcje.

"Immunologia jest nauką trudną, która zawsze sprawia kłopot zarówno studentom, jak i lekarzom. Zrozumienie mechanizmów działania jej składowych, powiązania między nimi, wielka liczba pojęć, czynników, skrótów, związki z genetyką, biochemią i innymi dyscyplinami tworzą konglomerat nie zawsze możliwy do objęcia i przyswojenia intelektualnego nawet przez uzdolnione jednostki. Jednocześnie zrozumienie i wyjaśnienie patogenezy wielu chorób, nie koniecznie o podłożu immunologicznym, jest dzisiaj niemal niemożliwe bez współczesnej wiedzy immunologicznej.
Z tych wszystkich względów wybór do tłumaczenia książki Abbasa i wsp. był nieprzypadkowy. W Katedrze Immunologii Klinicznej UM w Poznaniu mamy liczną grupę obcokrajowców - studentów medycyny kształconych w języku angielskim. Zauważyliśmy, że ich ulubionym podręcznikiem podczas przygotowywania się do egzaminu z immunologii jest właśnie Basic Immunology Abbasa i wsp. Poszliśmy ich śladem i na zajęciach ze studentami polskimi zaczęliśmy w coraz większym stopniu korzystać z różnych elementów tej książki, takich jak przypadki kliniczne, definicje pojęć, ryciny i inne. Spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym odzewem młodzieży. W rozmowach z kolegami - nauczycielami akademickimi z innych ośrodków uniwersyteckich w Polsce, dowiedziałem się, że studenci także z innych miast lubią i częściowo korzystają z tej książki. Dotyczy to nie tylko studentów medycyny, ale również biologii, analityki medycznej, rolnictwa, weterynarii. Z tych względów do udziału w tłumaczeniu zaprosiłem również wykładowców reprezentujących te dziedziny. Wszyscy zaproszeni wyrazili zgodę.
Mamy nadzieję, że nasz wspólny wysiłek włożony w tłumaczenie tej książki nie pójdzie na marne i że immunologia choć w pewnym stopniu przestanie być uważana za przedmiot niemożliwy "do strawienia" przez studenta."

prof. dr hab. med. Jan Żeromski
Załączniki
immunologia.jpg
immunologia.jpg (3.41 KiB) Przejrzano 663 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post