GIS o profilaktycznym rapowaniu: nie bałem się wystawić na krytykę

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

GIS o profilaktycznym rapowaniu: nie bałem się wystawić na krytykę

Post autor: admin. med. »

Część ludzi szanuje to, że nie bałem się wystawić na pewnego rodzaju krytykę, może nawet śmieszność - mówi Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz. Nagrał on serię klipów, w których, rapując, zachęca m.in. do szczepień. Zdaniem GIS taka forma przekazu okazała się skuteczna.

- Bardzo lubię muzykę, gram na kilku instrumentach, ale nigdy wcześniej nie rapowałem. W lipcu 2016 r. mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy w bardzo krótkim okresie było bardzo wiele zatruć dopalaczami i niestety też wiele zgonów. Dlatego potrzebowałem kolejnej formy dotarcia szczególnie do młodych ludzi - powiedział Posobkiewicz, który na potrzeby kilku kampanii występował jako raper Gisu.

Wyjaśnił, że ponieważ młodzi ludzie nieustannie korzystają ze smartfonów, postanowił do nich dotrzeć poprzez internet i nakręcił klip przestrzegający przed dopalaczami. - Okazało się, że ten "strzał" był dobry, ponieważ ta informacja dotarła do bardzo wielu ludzi - ocenił.

- Oczywiście nie jestem naiwny, nie przypuszczałem, że wszyscy przyklasną, powiedzą "o jak fajnie, jaki fajny kawałek". Chodziło o to, żeby był przekaz informacji - wyjaśnił. Przekonywał, że nawet opinie tych osób, którym taka forma przekazu nie przypadła do gustu, spowodowały, że o problemie dopalaczy się rozmawiało, a media dodatkowo informowały o niebezpieczeństwie ich zażywania.

- Część ludzi szanuje to, że nie bałem się wystawić na pewnego rodzaju krytykę, może nawet śmieszność. Ale zauważyliśmy, że takie "grzeczne" formy przekazu - profesjonalnie przygotowane filmy, mówiące jak dużym zagrożeniem są dopalacze - miały niewiele wyświetleń, a po tych klipach tamte też były częściej oglądane - powiedział.

W swoich nagraniach GIS, rapując, zachęcał też m.in. do bycia dawcą narządów, tkanek i komórek; edukował o szkodliwości palenia i apelował o ostrożność przy konsumpcji grzybów. W jednym z najnowszych klipów Posobkiewicz śpiewa do melodii Jingle Bells, zachęcając do szczepień.

Także Rynek Zdrowia dostrzegł nieszablonowe zaangażowanie Marka Posobkiewicza w dotarcie z przekazem GIS do młodzieży. Podczas uroczystej Gali XII Forum Rynku Zdrowia (październik 2016 r.) otrzymał wyróżnienie specjalne w kategorii Osobowość Rynku Zdrowia.

Minister Marek Posobkiewicz w wyjątkowym stopniu angażuje się w kreowanie kampanii społecznych, a zarazem w niekonwencjonalny sposób przekonuje nas do prozdrowotnych zachowań. (...) Czekając na kolejne produkcje rapera Gisu, chcemy nagrodzić śmiały i trafiający między innymi do młodych ludzi pomysł na promocję zdrowia poprzez "rap profilaktyczny" - uzasadnialiśmy wyróźnienie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post