Jak wspomóc wątrobę po świętach

Porady dietetyczki, układanie zdrowej diety.
admin. med.

Jak wspomóc wątrobę po świętach

Post autor: admin. med. »

Świąteczna pomoc dla wątroby
Co zrobić, aby zniwelować ryzyko obciążenia wątroby i jak zaradzić dolegliwościom występującym z przejedzenia? Radzi Marta Warzocha-Szkupińska, dietetyk Grupy LUX MED.

Wątroba jest bardzo ważnym elementem układu pokarmowego, gdyż to właśnie tu zachodzą podstawowe procesy przemiany materii oraz neutralizacja różnego rodzaju toksyn. Pracę wątroby można jednak bardzo łatwo zaburzyć dostarczając nadmierną ilość obciążających substancji, co często jest trudne do uniknięcia przy świątecznym stole. Wtedy odczuwamy bóle w okolicach wątroby, nudności, wzdęcia i zaparcia.
To, co możemy zrobić dla swojej wątroby to na przykład zrezygnować z dań smażonych i wybrać pieczone lub gotowane na parze potrawy. Dzięki temu zmniejszamy nie tylko liczbę kalorii, ale i tłuszczów, do stawienia których niezbędna jest wydzielana przez wątrobę żółć. Dodatkowo, jeśli sami gotujemy w tym roku potrawy zwróćmy uwagę na przyprawy – zamiast ostrych wybierajmy te, które wspomagają trawienie czyli przede wszystkim kminek, majeranek, koper, anyż, kurkumę i bazylię a także, cynamon oraz imbir. Świąteczne potrawy mogą być równie smaczne, nie obciążając przy tym układu pokarmowego.
Warto zwrócić też uwagę na sam proces spożywania posiłku. Każdy kęs należy powoli i dokładnie przeżywać, a między kolejnymi daniami warto robić sobie przerwy. Dokładnie rozdrobniony pokarm w jamie ustnej łatwiej trawi się w żołądku i jelitach. Tym samym substancje odżywcze w nim zawarte są łatwiej przyswajane. Pomiędzy posiłkami warto również popijać napary ziołowe odciążające i regulujące pracę wątroby. Na wzdęcia i odbijanie spowodowane zaburzeniami wydzielania żółci pomogą napary żółciopędne, np. z korzenia mniszka, liścia mięty pieprzowej, kocanki, karczocha. Można również skorzystać z gotowych preparatów ziołowych w kapsułkach, np. z ostropestu plamistego. Działa on przeciwzapalnie, regenerująco a także odtruwająco, ułatwiając wydalanie toksycznych – tych, które spożyliśmy a także tych, które powstają w procesach przemian w naszym organizmie.
Nie zapominajmy także o ruchu, który ma zbawienny wpływ na układ trawienia. Ruch pobudza trawienie i przyspiesza przemianę materii – rodzinny spacer czy jazda na łyżwach to najlepszy sposób na chwilę odpoczynku od świątecznego stołu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post