Książka Dziecko autystyczne. Prawdziwa opowieść o Maciusiu porusza trudny temat autyzmu dziecięcego.
Chociaż na rynku wydawniczym jest wiele poradników poświęconych tej problematyce, jednak ich autorzy to najczęściej lekarze, psycholodzy i pedagodzy. Książka Beaty Zawiślak to pozycja szczególna. Jego autorka jest pedagogiem, ale przede wszystkim mamą sześcioletniego chłopca, która towarzyszy dziecku autystycznemu w każdej chwili jego życia, na każdym etapie jego rozwoju, w każdym momencie jego zmagań z chorobą. Autorka jest nie tylko osobą, która aktywnie uczestniczy w terapii dziecka autystycznego, ale także kreuje tę terapię, od kilku lat poszukując różnych możliwości pomocy.
W pracy znajdziemy dokładne omówienie przejawów autyzmu oraz opis sytuacji dziecka niepełnosprawnego i jego rodziny (rodziców, rodzeństwa). Autorka wskazuje także sposoby radzenia sobie w tej sytuacji, z uwzględnieniem wielu form terapii.
Poruszane w pierwszej części książki kwestie zostały poszerzone o opis doświadczeń i działań podejmowanych przez Autorkę i jej rodzinę, co jest dużym atutem pracy.
Książka ta to niezwykle przydatny poradnik, który może służyć rodzinom dzieci autystycznych oraz specjalistom i studentom zainteresowanym autyzmem.
Książka składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym przedstawiam zasady orzekania o niepełnosprawności, a także instytucje zajmujące się problemami osób niepełnosprawnych.
W rozdziale drugim omawiam zagadnienie autyzmu w aspektach: kontaktów społecznych, języka emocji, rozwoju komunikacji społecznej, integracji zmysłów, napięcia mięśniowego, energii i zachowania dziecka.
W kolejnym rozdziale przedstawiam problematykę dotyczącą wspomagania dziecka z niepełnosprawnością. Opisuję pracę terapeutyczno-edukacyjną skierowaną do dzieci autystycznych oraz metody stymulacji ich rozwoju psychoruchowego i społecznego. Jednocześnie poruszam kwestię pomocy rodzinie w akceptacji niepełnosprawności dziecka.
W rozdziale czwartym analizuję wybrany przypadek dziecka autystycznego: zaburzenia w sferze rozwoju psychoruchowego i społecznego, metody wczesnego wspomagania rozwoju, a także dylematy przeżywane przez członków rodziny w procesie pełnej, bezwarunkowej akceptacji niepełnosprawności dziecka.
Książkę zamyka podsumowanie rozważań merytorycznych na temat funkcjonowania dziecka autystycznego.
Dziecko autystyczne. Objawy i wspomaganie.
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
-
-
Osoby autystyczne nie są pozbawione empatii
autor: admin. med. » 2 kwie 2016, o 08:24 » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 917 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
2 kwie 2016, o 08:24
-
-
-
Garfe na wspomaganie przy odchudzaniu
autor: admin. med. » 23 sie 2016, o 16:14 » w Leki bez recepty (OTC) oraz na receptę (RX) Interakcje, wskazania, przeciwwskazania, zabronione - 0 Odpowiedzi
- 1002 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
23 sie 2016, o 16:14
-
-
-
Gojenie przez ziarninowanie - wspomaganie
autor: maciekkk » 26 cze 2017, o 10:06 » w Dermatologia. Wenerologia - 2 Odpowiedzi
- 1165 Odsłony
-
Ostatni post autor: maciekkk
27 cze 2017, o 19:31
-
-
-
Nieinwazyjne wspomaganie oddechu u chorych z obturacyjnym be
autor: Asystentka » 15 mar 2017, o 20:04 » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 818 Odsłony
-
Ostatni post autor: Asystentka
15 mar 2017, o 20:04
-
-
-
APIPREGNA wspomaganie funkcjonowania układu odpornościowego
autor: admin. med. » 23 mar 2016, o 09:51 » w Leki bez recepty (OTC) oraz na receptę (RX) Interakcje, wskazania, przeciwwskazania, zabronione - 0 Odpowiedzi
- 964 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
23 mar 2016, o 09:51
-