MZ ogranicza sprzedaż leków poza apteką

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

MZ ogranicza sprzedaż leków poza apteką

Post autor: admin. med. »

MZ pracuje nad ograniczeniem sprzedaży leków poza aptekami. Ze 137 substancji czynnych, które do tej pory można było kupić w sklepach i na stacjach benzynowych, po zmianach zostanie tylko 17.

Resort zdrowia opracował nowe kryteria dopuszczania leków do sprzedaży poza apteką. Ze sklepów i stacji benzynowych zniknie wiele leków, które teraz można tam kupić. To realizacja postulatów Naczelnej Rady Aptekarskiej i producentów leków OTC. Zdaniem resortu zdrowia takich zmian wymaga odpowiedzialne podejście do zdrowia publicznego.

MZ wzoruje się na krajach Unii Europejskiej

Statystyki pod względem konsumpcji leków stawiają nas na drugim miejscu wśród krajów UE – zaraz za Francją, która wprowadziła już całkowity zakaz sprzedaży leków poza apteką. Resort zdrowia wskazuje, że w większości krajów UE przepisy dotyczące sprzedaży pozaaptecznej leków są bardziej restrykcyjne niż w Polsce. W Austrii sprzedaż produktów OTC przede wszystkim obejmuje produkty lecznicze pochodzenia roślinnego, nie obejmując powszechnych w obrocie pozaaptecznym w Polsce produktów zawierających ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, czy paracetamol. W Niemczech poza apteką leki mogą być sprzedawane wyłącznie przez osoby legitymujące się stosownym egzaminem. W Portugalii obrót pozaapteczny produktami OTC jest dopuszczalny poza aptekami, ale musi być prowadzony wyłącznie przez farmaceutę, technika farmaceutycznego lub osobę działającą pod ich bezpośrednim nadzorem. Co więcej w placówkach obrotu pozaaptecznego leki te nie mogą być wystawiane w części samoobsługowej.

Ze sklepów znikną tabletki na gardło

Ze 137 substancji czynnych, które dziś w postaci leków można kupić w ogólnodostępnych sklepach i na stacjach benzynowych, na liście pozostanie jedynie 17. Są to między innymi leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i stosowane w przypadku dolegliwości żołądkowych. Ze sklepów zniknie natomiast miedzy innymi węgiel leczniczy, kwas foliowy, tabletki i syropy na gardło. Te preparaty będzie można kupić wyłącznie w aptece.

Mniejsze opakowania leków przeciwbólowych

Wszystkie pozostawione na liście substancje mają też ograniczenie jeśli chodzi o wielkość opakowań lub dawkę. Dla przykładu popularny paracetamol mógł być do tej pory sprzedawany w sklepach i na stacjach benzynowych w dawce do 500 mg w opakowaniach, gdzie łączna dawka nie przekracza 6000 mg. Teraz ten sam lek będzie mógł być sprzedawany w dawce do 300 mg i opakowaniu o zawartości nie większej niż 1800 mg.

Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post