Koszmarny wzrost cen za opatrunki na EB

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Koszmarny wzrost cen za opatrunki na EB

Post autor: Asystentka »

We wtorek (10 stycznia) odbędzie się spotkanie z producentem opatrunków stosowanych przez chorych na EB ws. wysokości cen tych wyrobów - poinformował PAP resort zdrowia. MZ rozważa też inne możliwości wsparcia chorych na EB. Petycję przeciw wzrostowi cen opatrunków podpisało ok. 14 tys. osób.
W ostatnich dniach chorzy na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa - EB) oraz ich rodziny alarmowali, że z powodu styczniowego wzrostu cen opatrunków, które najczęściej stosują, nie będzie ich stać na odpowiednią pielęgnację.

W opublikowanej w poniedziałek petycji chorzy wskazywali, że miesięczny koszt tej samej liczby i rodzaju opatrunków w styczniu 2015 r. wynosił 248 zł, a od tego miesiąca - 3478 zł. Całkowity miesięczny koszt leczenia zachowawczego chorego na EB oszacowali na 5-7 tys. zł. Dotychczas petycję w sprawie wysokich cen opatrunków podpisało ok. 14 tys. osób.

Resort zdrowia w piśmie przesłanym PAP przyznaje, że w związku z publikacją najnowszej listy refundacyjnej, wzrosły dopłaty pacjenta do 87 opatrunków (spadły natomiast dla 6 opatrunków kolagenowych).

Ministerstwo zaznacza, że zmiany dopłat nie były związane ze zmianą urzędowych cen zbytu (od stycznia br. są one takie same jak w listopadzie i grudniu 2016 r.). Wzrost dopłat spowodowany jest natomiast zmianą podstawy limitu finansowania, która jest wyznaczana automatycznie w sposób regulowany ustawą refundacyjną.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post