Nie będzie już pediatrów w POZ?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Nie będzie już pediatrów w POZ?

Post autor: Asystentka »

Pediatrzy nie będą wkrótce mogli zakładać i prowadzić przychodni POZ. Nie ma ich w projekcie ustawy, który właśnie trafił do konsultacji społecznych.

Na problem zwrócił uwagę Rzecznik Praw Dziecka. Jego zdaniem, zmiany jakie proponuje resort zdrowia w projekcie ustawy o POZ zmierzają do wyeliminowania lekarzy pediatrów z podstawowej opieki zdrowotnej. I faktycznie. Wśród specjalistów wymienionych w projekcie, którzy mogą zakładać i prowadzić praktyki w POZ, resort zdrowia nie wymienia pediatrów.

Pogorszy się opieka nad dziećmi

W wystąpieniu do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła Rzecznik Praw Dziecka wyraził zaniepokojenie, że planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia zmierzają do wyeliminowania z niej lekarzy pediatrów. Marek Michalak wskazuje na założenia projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, które - w opinii RPD - mogą przyczynić się do pogorszenia poziomu zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych dzieci.- Z niepokojem i zdumieniem stwierdzam, że lekarz pediatra nie został uwzględniony w projektowanej ustawie jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej – pisze RPD. Marek Michalak przekonuje, że wyłącznie specjalistyczna wiedza lekarza pediatry i jego doświadczenie w leczeniu dzieci są w stanie zapewnić trafną i szybką diagnozę.

- Nie można podzielić poglądu, że lekarz rodzinny posiada wystarczającą wiedzę i umiejętności z zakresu pediatrii by efektywnie prowadzić leczenie dziecka. Dynamika choroby dziecka jest często odmienna od jej przebiegu u dorosłego człowieka. Dotychczasowa praktyka wskazuje, że chore dzieci często są kierowane przez lekarzy rodzinnych na oddziały pediatryczne bądź rodzicom wskazywana jest konieczność odbycia dodatkowej konsultacji pediatrycznej – zauważa Rzecznik w wystąpieniu do szefa resortu zdrowia.

W podobnym tonie o pomyśle reformy opieki zdrowotnej wypowiadają się członkowie Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, którzy podkreślają, że „proponowane zmiany spowodują całkowitą blokadę w zakresie dostępności do pediatry, którego nie będzie w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej”.

Po co pediatra w POZ?

Przepisy umożliwiające otwieranie praktyk podstawowej opieki zdrowotnej przez pediatrów wspólnie z internistami weszły w życie w połowie 2015 roku. Były odpowiedzią na coraz większe braki kadrowe w POZ. Miały też zapewnić pacjentom wybór, z porady jakiego specjalisty chcą skorzystać – pediatry, lekarza rodzinnego czy internisty. Do tej pory praktykę POZ mogli prowadzić tylko lekarze ze specjalizacją z medycyny rodzinnej. Albo interniści oraz pediatrzy, ale tylko ci, którzy od lat pracują w POZ. Natomiast młodzi lekarze pediatrzy mogli być wyłącznie pracownikami placówki POZ lub szpitala.
Aleksandra Smolińska
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post