BADANIA LABORATORYJNE W POZ WYBRANE ASPEKTY PRAKTYCZNE

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
Asystentka

BADANIA LABORATORYJNE W POZ WYBRANE ASPEKTY PRAKTYCZNE

Post autor: Asystentka »

Badania laboratoryjne w POZ" różni się od wielu dostępnych opracowań mających pomagać lekarzom w interpretacji wyników badań laboratoryjnych podejściem do doboru informacji. Autor, doświadczony lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, wybrał informacje cenne z punktu widzenia codziennej praktyki - przyczyny nieprawidłowych wyników badań, krytyczne (alarmowe) ich wartości oraz czynniki interferujące mogące być przyczyną fałszywie zaniżonych lub zawyżonych wyników. Uzupełnieniem tych informacji jest zwięzłe biochemiczno-fizjologiczne wprowadzenie do każdego z opisanych badań. Dobór badań, sposób przedstawienia interpretacji ich wyników i nieszablonowa, przyjazna dla czytelnika struktura z pewnością otworzą temu poradnikowi drogę na biurka wielu lekarzy POZ.
Dr hab. n. med. Bogdan Solnica

Próbując ustalić przyczynę problemów zdrowotnych swoich pacjentów lub upewnić się co do skuteczności i bezpieczeństwa zastosowanego leczenia, każdy lekarz rodzinny codziennie zleca dziesiątki badań dodatkowych. Wśród nich z pewnością większośc stanowią badania laboratoryjne. Kluczem do ich poprawnego wyboru jest umiejętność postawienia właściwego pytania, na które odpowiedź będzie łatwiejsza z wynikiem określonych badań w ręku. Jakie wątpliwości pomoże mi rozstrzygnąć rezultat konkretnego oznaczenia? Jak wpłynie na moje dalsze decyzje odnośnie do leczonego przeze mnie pacjenta? Czy zmieni sposób mojego postępowania? To podstawowe pytania, na które powinniśmy znaleźć odpowiedź, zanim na formularzu zlecenia badań laboratoryjnych zaznaczymy takie czy inne oznaczenie.Zbyt wiele niepotrzebnych badań nie tylko nie przyblizy nas do rozwiązania problemu, ale może stanowić też realną szkodę dla pacjenta. Z drugiej strony brak tego właściwego oddala nas od podjęcia dobrej decyzji. Umiejętnosc racjonalnego wyboru badań laboratoryjnych wynika z jednej strony z dostępnych dowodów naukowych, z drugiej z doświadczenia lekarskiego. To niewątpliwie sztuka, która każdy lekarz rodzinny nabywa i stale rozwija na przestrzeni całej swojej aktywności zawodowej. Publikacja, która trzymacie Państwo w ręku, z pewnością ułatwi Wam to zadanie. W sposób przyjazny i przejrzysty omawia wskazania do wykonywania określonych badań, dostarczając jednocześnie niezwykle praktycznych i cennych wskazówek co do ich interpretacji. Z jednej strony bazuje na aktualnej wiedzy medycznej, z drugiej na latach doświadczeń autora, zdobytych podczas codziennej pracy w gabinecie lekarza rodzinnego. Ta ostatnia kwestia ma zasadniczy wpływ na przyjaznośc i przydatność zaprezentowanych w niej treści.
Załączniki
badania-laboratoryjne-w-poz.png
badania-laboratoryjne-w-poz.png (68.14 KiB) Przejrzano 778 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post