Czy przyjmowanie litu w ciąży wpływ na ryzyko powikłań

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
Asystentka

Czy przyjmowanie litu w ciąży wpływ na ryzyko powikłań

Post autor: Asystentka »

Omówienie wyników obserwacyjnego badania prospektywnego
Opracowali: lek. Karina Michałowska, dr n. med. Rafał Jaeschke

Jak cytować: Diav-Citrin O., Shechtman S., Tahover E. i wsp.: Wpływ przyjmowania litu w czasie ciąży na ryzyko powikłań. Omówienie wyników obserwacyjnego badania prospektywnego. Med. Prakt. Psychiatria, 2016; 3: 33–35

* Kryteria wyboru badań, opis procesu kwalifikacji oraz słownik podstawowych pojęć używanych w opisie badań klinicznych znajdują się na stronie internetowej Medycyny Praktycznej w zakładce Artykuły.

Skróty: BD – zaburzenia afektywne dwubiegunowe, LNT – leki normotymiczne, LPD – leki przeciwdepresyjne, LPP – leki przeciwpsychotyczne

Wprowadzenie

Długotrwałe stosowanie LNT u chorych z BD skutecznie zapobiega nawrotom choroby i skraca czas trwania epizodów. Nagłe odstawienie litu wiąże się z ponad 50% ryzykiem nawrotu. U kobiet w ciąży ryzyko nawrotu (a co za tym idzie, konieczność zwiększania dawek leków) często przewyższa ryzyko wystąpienia efektów teratogennych (Bazire, 2014).
U dzieci nieleczonych kobiet z rozpoznaniem BD zwiększa się ryzyko mikrocefalii oraz hipoglikemii w okresie noworodkowym. Spośród dostępnych LNT stosowanie karbamazepiny i kwasu walproinowego wiąże się z istotnym ryzykiem występowania wad wrodzonych, natomiast lamotrygina jest nieskuteczna w leczeniu osób z epizodami maniakalnymi.
Celem autorów omawianego badania było dokonanie oceny częstości występowania poważnych wad wrodzonych u dzieci kobiet, które podczas ciąży przyjmowały sole litu.

Pytanie kliniczne

Czy przyjmowanie litu podczas ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych wad wrodzonych u płodu?

Metoda

Prospektywne badanie obserwacyjne

Lokalizacja

Jerozolima (Izrael), dodatkowo – Kanada i Australia

Badani

Grupa badana: kobiety w ciąży, które podczas jej trwania przyjmowały lit (n = 183)

Grupy kontrolne:
1. Kobiety z rozpoznaniem BD, które nie przyjmowały podczas ciąży żadnych leków lub przyjmowały inne niż lit (LPP, inne LNT lub LPD; n = 72).
2. Kobiety w ciąży, które w trakcie jej trwania nie były narażone na działanie czynników teratogennych (n = 748).
Ponadto (by zwiększyć moc badania) zgromadzono dane dotyczące kobiet, które w ciąży przyjmowały lit (18 + 18) i kobiet, które na czynniki teratogenne nie były w ciąży narażone (70 + 72), z dwóch ośrodków badawczych, w Australii i Kanadzie.
Analizę danych o uczestniczkach z każdego z tych trzech ośrodków wykonano oddzielnie.
Charakterystykę grupy izraelskiej przedstawiono w tabeli 1.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post