Dobór metod terapii jąkania. Przewodnik dla logopedów

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
Asystentka

Dobór metod terapii jąkania. Przewodnik dla logopedów

Post autor: Asystentka »

Książka wydana przez Centrum Logopedyczne to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy na co dzień zajmują się terapią osób z wadami wymowy. Publikacja stanowi swego rodzaju drogowskaz postępowania w terapii logopedycznej. Autorzy kładą nacisk na diagnozę logopedyczną, która musi opierać się na rzetelnie i profesjonalnie przeprowadzonej diagnozie. Prezentują także narzędzia i procedury diagnostyczne, a także sposoby interpretowania otrzymanych wyników.

Jane Fraser, prezes The Stuttering Foundation of America podkreśla, że ...autorzy pragną ukazać, że łączenie elementów dwóch najczęściej obecnie stosowanych modeli terapii jąkania, tj. mówienia bardziej płynnego i jąkania bardziej płynnego, jest możliwe, a w niektórych przypadkach wręcz pożądane, ponieważ wydobywając z nich to, co najlepsze, niejednokrotnie zapewnia osiągnięcie lepszych rezultatów w terapii osób jąkających się.

Z kolei zdaniem dr Jolanty Góral-Półroli ze Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach, terapia osób jąkających się jest nie lada wyzwaniem zarówno dla logopedy, jak i dla pacjenta, ponieważ jąkanie pojawia się i znika, występuje w jednych sytuacjach, a nie jest obserwowane w drugich; towarzyszy wypowiedziom skierowanym do jednych osób, a nie ujawnia się w rozmowie z innymi. (…) Którą z dróg terapii wybrać: trening płynności mówienia czy jąkanie bardziej płynne? A może obie, co proponują autorzy tej cieszącej się ogromną i niesłabnącą od wielu lat popularnością pozycji, pokazując jednocześnie, jak optymalnie łączyć te dwa podejścia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post