Zapalenie nerwu strzałkowego

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
kate1982
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 31 gru 2015, o 17:30

Zapalenie nerwu strzałkowego

Post autor: kate1982 »

Witam. Jestem Kasia. Moja historia wygląda następująco:
Mam 27 lat. Od urodzenia (nieudana wenesekcja) leczona jestem z powodu stopy porażennej lewej. W 1983r. miałam operacje po porazenie nerwu strzałkowego. Badanie ortopedyczne do celów uzyskania stopnia niepełnosprawności (dostalam stopien lekki) stwierdzilo, ze mam wyszczuplenie lydki lewej 4 cm, skrócenie stopy lewej 3 cm, stopa jest ustawiona w nieznacznym zgięciu podeszwowym z powodu przykurczu ścięgna Achillesa lewego, przodostopie nieznacznie przywiedzione oraz wydrążenie dklepeniea podłuznego stopy.
Lekarz prowadzacy rozwazal nawet operacje-artrodeze stepu.
W sumie nie moglam nigdy biegac, skakac, duzo chodzic itp. Mialam oszczedzac noge. do lekarza nie bylo po co chodzic bo i pomocy z nikad oczekiwac.

Trzy tygodnie temu rozpoczal sie dla mnie horror. Spuchla mi nagle ta operowana stopa na wysokosci stawu skokowego. Wystraszylam sie ze to moze cos sie dzieje i szukalam szybko interwencji ortopedycznej, gdyz moj lekarz prowadzacy byl na urlopie.
Poszlam do jedynego lekarza ortopedy w okolicy, ten jak przeczylam historie choroby i zobaczyl noge to sam byl wystraszony (z racji mlodego wieku pewnie takich przypadkow za wiele nie widzial). Dal mi skierowanie na RTG i USG stawu skowkowego z podejrzeniem ucisku na nerw strzalkowy. Dodatkowo robilam oklady z kwasu bornego, jadlam tabl.przeciwbolowe, no i lezalam 16 dni na zwolnieniu.

Wynik badania usg jest następujacy- nieznacznie zwiekszona ilosc plynu w przedniej czesci jamy stawu skok.(grubosc do 4 mm).plyn zlokalizowany jest rowniez ponizej kostki bocznej pomiedzy zarysem sciegien mm strzalkowego a strukturami kostnymi. W obrazie sobograficznym dominuja cechy obrzeku tkanki podskornej okoli kostki bocznej z obecnoscia kretych szerokich naczyn zylnych. Zmiany siegaja od dolnej czesci podudzia do wys.bocznej czesci stepu. Sciego achillesa nie wydaje sie istotnie pogrubiale jednak jego echogenicznosc jest obnizona i zatarta raczej cechy przewleklej tendinopatii. kaletka sciegan wolna od plynu.

Noga nadal puchla przy jakimkowliek bolu i bolala niemilosiernie. Po wykorzystaniu tego zwolnienia poszlam na kontrole do mojego lekarza prowadzacego-tak zasugerowal ten mlody lekarz (niech sie Pani leczy u Swojego lekarza).
podczas badania Mój ortopeda ucisnal skore za boczna kostka (myslalam ze padne z bolu ) i swierdził ze mam zapalenie nerwu strzałkowego z jakims uciskiem na sciena itp. dal mi kolejne zwolnienie i zastrzyk (przypuszczam ze blokade), ktora pozbawila mnie bolu w stawie doslownie na 30 h. Co prawda opuchlizna nie robi sie juz taka duza ale wystepuje po jakims chodzeniu, za to bol jaki teraz odczuwam jest o wiele wiekszy. Obecnie biore Xefo-rapid, robie oklady z kwasu bornego i smaruje noge mascia na stawy (ziolowa).
Boli mnie cala przestrzen wkolo kostki, nawet spod stopy. czuje sie jakby mi cos kosci od srodka rozsadzalo, nieraz przeszywa mnie niemilosierny piorun od czubka palcow po pachwine.
NIe wiem co mam o tym myslec, czy to faktycznie zapalenie nerwu strzalkowego? Lekarz powiedzial ze jakby sie cokolwiek dzialo przed wizyta kontrolna - 24.08, to zeby pilnie przyjezdzac. Tylko ze ja nie chce kolejnej blokady, ktora za wiele nie wniosla (oprocz zniesienia duzej opuchlizny).
Czy moglabym prosic o rade, co mi faktycznie moze byc? czy sugerowane by bylo robienie jakis dodatkowych badan? Czy faktycznie brak poprawy stanu nogi po tym zastrzyku wkazuje ze moje diagnoza byla zla czy moze ja oczekuje za szybkich rezultatow i poprawy zdrowia.
Dziekuje szczerze za pomoc, mam nadzieje ze szczegolow przedstawilam nurtujacy mnie problem
carboczar

Re: Zapalenie nerwu strzałkowego

Post autor: carboczar »

Rzeczywiście objawy mogą wskazywać na problem z porażeniem nerwu,obrzęk,płyn itd mogą powodować takie objawy.Taki problem powinien leczyć neurolog przy współudziale ortopedy.Powiem szczerze problem jest zadawniony i trudno mi wyrokować na podstawie tylko tego opisu.Uważam,że należy wykonać badanie neuronograficzne EMG.(dokładnie pozwoli na ocenę co się dzieje)Należy też rozważyć czy czasem nie występuje zespół przeciążeniowy mięśni nadmiernie pracujących i niespowodowania takiego stanu.Wskazane stosowanie leków p.zapalnych,p.bólowych,nacieranie żelami(jest ich wiele)wit.z gr.B fizjoterapia.Jeśli nie będzie efektów wskazane rozważyć zabieg.
kate1982
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 31 gru 2015, o 17:30

Re: Zapalenie nerwu strzałkowego

Post autor: kate1982 »

Dziękuje za porade, ide w srode z powrotem do lekarza bo mimo lekow z bolu chyba nie wytrzymam. wlasnie planuje wizyte u dobrego neurologa?mam nadziej, ze uda mi sie udac na nia jak najszybciej.
W chwili obecenie przebywam na L-4 i chyba dlugo jeszcze na nim bede. Poruszam sie tylko po domu i to ograniczam oraz na wizyty lekarskie.
Czy przy takich objawach raczej dlugo bede na zwolnieniu lekarskim, nie ukrywam ze przed calkowitym wyzdrowieniem wolalabym nie ryzykowac powrotu do pracy.
Czy w takim wypadku blokady sa wskazane?
dziekuje raz jeszcze.
carboczar

Re: Zapalenie nerwu strzałkowego

Post autor: carboczar »

Blokadę można zastosować(też zależy czy i jak szybko będzie wykonane badanie).Co do zwolnienia to już uzależnione jest od stanu chorobowego i lekarza.Wszystko zależy też od kierunku leczenia zastosowanego przez lekarza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post