Renazol na nadkwasotę, zgagę, wrzody żołądka i dwunastnicy

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Renazol na nadkwasotę, zgagę, wrzody żołądka i dwunastnicy

Post autor: admin. med. »

Skład
1 kaps. zawiera 30 mg lanzoprazolu.

Wskazania i działanie
Substancją czynną leku Renazol jest lansoprazol – w 1 kapsułce jest go 15 mg (w leku Renazol, 15 mg, kapsułki dojelitowe, twarde) lub 30 mg (w leku Renazol, 30 mg, kapsułki dojelitowe, twarde). Lansoprazol jest substancją, która hamuje działanie jednego z enzymów biorących udział w wytwarzaniu kwasu solnego w żołądku (jest wybiórczym inhibitorem pompy protonowej).
W ten sposób zmniejsza produkcję kwasu żołądkowego, przy czym produkcja jest tym mniejsza, im większa jest dawka leku i dłuższy okres stosowania. W wyniku tego ułatwia gojenie się zmian związanych z drażniącym działaniem kwaśnego soku żołądkowego na ściany przewodu pokarmowego (wrzody żołądka i dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej przełyku spowodowane przez zarzucanie kwaśnej treści z żołądka) oraz umożliwia optymalne działanie antybiotyków stosowanych do zwalczania bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wrzodów (Helicobacter pylori). Działanie leku rozpoczyna się około 1 do 2 godzin od zażycia i trwa przez mniej więcej 24 godziny.

Lek Renazol stosowany jest w:

leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, rozpoznanych za pomocą badania endoskopowego lub radiologicznego;
leczeniu refluksowego zapalenia przełyku (wywołanego cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku);
długotrwałym zapobieganiu nawrotom refluksowego zapalenia przełyku;
likwidacji zakażenia wywołanego bakterią Helicobacter pylori (eradykacja) w skojarzeniu z odpowiednimi antybiotykami, lub zapobieganiu nawrotom u pacjentów z chorobą wrzodową związaną z zakażeniem Helicobacter pylori;
leczeniu zespołu ZollingeraEllisona (stan, w którym z powodu zwiększonego wytwarzania przez pewien rodzaj nowotworu hormonu pobudzającego wydzielanie kwasu solnego w żołądku dochodzi do powstawania owrzodzenia przełyku, żołądka i dwunastnicy).


Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Leku nie powinni stosować pacjenci z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy. Nie zaleca się stosowania u dzieci (brak wystarczających danych klinicznych).
W niewydolności nerek zmiana dawkowania nie jest konieczna, ale nie należy stosować dawki dobowej większej niż 30 mg. W przypadku niewielkich lub umiarkowanych zaburzeń czynności wątroby należy zachować ostrożność stosując lek, a w razie ciężkich zaburzeń nie stosować go. Osoby z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby nie powinny przekraczać dawki 30 mg, a pacjenci z umiarkowanymi zaburzeniami czynności dawki 15 mg na dobę.
W przypadku zaburzeń czynności wątroby nie powinno się stosować lansoprazolu jednocześnie z klarytromycyną.
Kapsułki należy połykać w całości, popijając płynem. Kapsułki można otworzyć i wysypać ich zawartość, ale nie należy jej żuć ani rozgniatać. Jednoczesne przyjmowanie pokarmu spowalnia i zmniejsza wchłanianie lansoprazolu. Najlepsze działanie leku uzyskuje się przyjmując go na pusty
żołądek. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Dawkowanie
Lek Renazol należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Zazwyczaj stosowana dawka leku to:


Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy:
Zalecana dawka wynosi 30 mg (2 kapsułki 15 mg lub 1 kapsułka 30 mg) raz na dobę przez 2 tygodnie. Jeśli po tym czasie nie dojdzie do wygojenia, lek należy stosować w tej samej dawce przez kolejne 2 tygodnie.

Leczenie choroby wrzodowej żołądka:
Zalecana dawka wynosi 30 mg (2 kapsułki 15 mg lub 1 kapsułka 30 mg) raz na dobę przez 4 tygodnie. Jeśli po tym czasie nie dojdzie do wygojenia, lek należy stosować w tej samej dawce przez kolejne 4 tygodnie.

Leczenie choroby refluksowej przełyku:
Zalecana dawka wynosi 30 mg (2 kapsułki 15 mg lub 1 kapsułka 30 mg) raz na dobę przez 4 tygodnie. Jeśli po tym czasie nie dojdzie do wygojenia, lek należy stosować w tej samej dawce przez kolejne 4 tygodnie.

Zapobieganie nawrotom choroby refluksowej przełyku:
Zalecana dawka wynosi 15 mg (1 kapsułka 15 mg) raz na dobę. W razie konieczności dawkę można zwiększyć do 30 mg (2 kapsułki 15 mg lub 1 kapsułka leku 30 mg) raz na dobę.

Eradykacja Helicobacter pylori:
Zalecana dawka lansoprazolu wynosi 30 mg (2 kapsułki 15 mg lub 1 kapsułka 30 mg) dwa razy na dobę przez tydzień w skojarzeniu z antybiotykami według jednego z trzech następujących schematów:
a) amoksycylina 1 g dwa razy na dobę + klarytromycyna 500 mg dwa razy na dobę;
b) klarytromycyna 250 mg dwa razy na dobę + metronidazol 400 - 500 mg dwa razy na dobę.
c) amoksycylina 1 g dwa razy na dobę + metronidazol 400 - 500 mg dwa razy na dobę.
W celu uzyskania dalszych informacji należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania antybiotyku.

Leczenie zespołu ZollingeraEllisona
Zalecana doustna dawka początkowa wynosi 60 mg (4 kapsułki 15 mg lub 2 kapsułki 30 mg) raz na dobę. Powinna być ona dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, a leczenie (pod kontrolą lekarza specjalisty) powinno być kontynuowane tak długo, jak jest to konieczne. Dawki dobowe większe niż 120 mg należy podawać w dawkach podzielonych (co 12 godzin).

Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby:
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Renazol
Dotychczas brak jest doświadczeń dotyczących przedawkowania lansoprazolu u ludzi. Dawki do 180 mg na dobę były tolerowane przez ludzi bez istotnych działań niepożądanych. W przypadku przedawkowania działania niepożądane wymienione w punkcie 4. „Możliwe działania niepożądane” mogą występować w formie bardziej nasilonej. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub
farmaceuty.

Pominięcie przyjęcia leku Renazol
W przypadku pominięcia dawki leku w wyznaczonym czasie należy przyjąć ją jak najszybciej. Jednakże w przypadku, gdy zbliża się już pora przyjęcia następnej dawki, należy pominąć opuszczoną dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Działania niepożądane
Często: wymioty, nudności, biegunka, zaparcie, ból brzucha, wzdęcie z oddawaniem wiatrów, niestrawność; wysypka, pokrzywka, świąd; ból i zawroty głowy; zmęczenie. Niezbyt często: suchość w jamie ustnej lub gardle, jadłowstręt; zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych; złamania kości nadgarstka, biodrowej lub kręgosłupa; zaburzenia smaku. Rzadko: zapalenie trzustki, kandydoza przełyku, zapalenie języka; rumień wielopostaciowy, wybroczyny, wypadanie włosów, nadmierna potliwość, plamica; depresja, omamy, splatanie, bezsenność lub senność, ospałość, zawroty głowy, drżenie i parestezje, niepokój ruchowy; zapalenie wątroby, żółtaczka; śródmiąższowe zapalenie nerek; trombocytopenia, eozynofilia, pancytopenia, niedokrwistość, leukopenia; kołatanie serca, ból w klatce piersiowej; obrzęki obwodowe; bóle mięśni i stawów; zaburzenia widzenia; obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, gorączka. Bardzo rzadko: zapalenie okrężnicy, zapalenie jamy ustnej, czarne zabarwienie języka; zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka; agranulocytoza; ginekomastia, mlekotok; wstrząs anafilaktyczny, impotencja, złe samopoczucie; zwiększenie stężenia cholesterolu i triglicerydów. Częstość nieznana: hipomagnezemia.

Informacje dodatkowe
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Załączniki
renazol.jpg
renazol.jpg (12.01 KiB) Przejrzano 1164 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post