Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
Asystentka

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Post autor: Asystentka »

Pytanie nadesłane do redakcji

Podejrzewam u siebie grzybicę paznokci u rąk (przebarwienia, łamliwość, łuszcząca się płytka). Czy zarażam innych poprzez dotyk, np. przywitanie czy też przez przygotowywanie jedzenia (np. lepiłam pierogi)? Pytanie może wydawać się śmieszne, ale dla mnie jest ważne, bo nie chcę zarażać innych. Będę wdzięczna za pilną odpowiedź.
Odpowiedziały

dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz
dr n. med. Adriana Polańska
Katedra i Klinika Dermatologii
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Rozpoznanie grzybicy paznokci powinno być przeprowadzone na podstawie odpowiedniego badania, w tym hodowlanego, o zleceniu, którego decyduje lekarz. Chociaż zakażenia płytki paznokciowej wywołane grzybami należą do najczęstszych przyczyn odpowiedzialnych za takie jej zmiany, jak kruchość, pogrubienie czy zażółcenie, to jednak warto pamiętać, że istnieją też inne choroby paznokci. Zatem należy udać się na wizytę do dermatologa w celu postawienia ostatecznej diagnozy.


Jeśli faktycznie obserwowane zmiany płytki paznokciowej są spowodowane zakażeniem grzybiczym, to bez wątpienia jest to choroba zakaźna. Może szerzyć się przez bezpośredni kontakt, w tym nawet podanie ręki i dlatego wymaga leczenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post