Przyczyny przewlekłej choroby płuc i retinopatii wcześniaczej

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Przyczyny przewlekłej choroby płuc i retinopatii wcześniaczej

Post autor: Asystentka »

Elżbieta Borek
Konsultacja medyczna:prof. Jacek J. Pietrzyk

Zakończył się pierwszy etap projektu badawczego NEOMICS, realizowanego w Katedrze Pediatrii Instytutu Pediatrii UJ CM. Badania 119 wcześnie urodzonych noworodków ujawniły m.in., że organizmy wcześniaków, w zależności od stopnia dojrzałości, produkowały inne zestawy białek. Odkrycie to może przyczynić się do skuteczniejszego zapobiegania powikłaniom wcześniactwa.

Badanie składało się z dwóch części: eksperymentalnej, prowadzonej w Rikshospitalet Uniwersytetu w Oslo pod kierunkiem prof. Ola D. Saugstada, oraz klinicznej, prowadzonej na oddziałach noworodkowych USD w Krakowie pod kierunkiem prof. dr. hab. med. Jacka J. Pietrzyka i w Klinice Neonatologii WUM pod kierunkiem prof. dr hab. med. Marii Katarzyny Kornackiej-Borszewskiej.

Badane noworodki przyszły na świat przed 30. tyg. ciąży. Najmniejszy z nich ważył 500 g, a największy mniej niż 1400 g. Badanie było tak skonstruowane, aby móc prześledzić wszystkie etapy odpowiedzi organizmu na działania różnych czynników, np. tlenu czy leków. Analizowano ekspresję genów, stężenie we krwi różnorodnych białek, a dodatkowo przeprowadzono eksperymenty z komórkami krwi pobranymi od wcześniaków, które poddawano wpływowi różnych warunków i obserwowano, jak reagują i jakie mają mechanizmy obronne.

Prof. Pietrzyk zapewnia, że dzięki zastosowaniu najnowszych metod genetyki molekularnej oraz proteomiki wystarczyło pobrać do badań zaledwie kilka kropli krwi. Naukowcy dowiedzieli się np., że noworodki o różnym stopniu dojrzałości różnią się produkcją prawie jednej czwartej swoich białek. To odkrycie będzie miało przełożenie na metody leczenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post