Skuteczna dieta w IBD? Nieswoiste zapalenia jelit

Porady dietetyczki, układanie zdrowej diety.
Asystentka

Skuteczna dieta w IBD? Nieswoiste zapalenia jelit

Post autor: Asystentka »

Sama dieta może doprowadzić do remisji w umiarkowanym do silnym wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i chorobie Crohna, wynika z małego badania opublikowanego w Journal of Clinical Gastroenterology.
To odkrycie zmienia podejście kliniczne do nieswoistych chorób zapalnych jelit NZJ tym bardziej, że większość centrów leczy te schorzenia sterydami i innymi lekami powodującymi skutki uboczne.

Dieta testowana w cyklu 12-tygodniowym nazywana jest specyficzną dietą węglowodanową SCD, wykluczającą przetworzone pożywienie i cukry ( z wyjątkiem miodu), nabiał i zboża. Obejmuje tylko warzywa, owoce, mięsa i orzechy.

W końcu 3 miesiąca badania, 8 na 10 pacjentów w wieku od 10 do 17 lat, którzy ukończyli próbę uzyskało remisję za sprawą diety. 12 pacjentów rozpoczęło SCD z oceną po 2,4,8 i 12 tygodniach.
Przed końcem badania, średni indeks pediatryczny choroby Crohna spadł z 28,1 +-8,8 do 4,6 +- 10,3. Indeks wrzodziejącego zapalenia jelita grubego spadł z 28,3 +- 23,1 do 6,7 +- 11,6. Spadł również poziom C-reaktywnego białka.

Dieta nie była skuteczna u dwóch pacjentów i dwóch nie utrzymało jej. Pacjenci w próbie mieli umiarkowane do silnego IBD, co zostało określone przez indeks aktywności między 10 a 45 dla Crohna i 10 a 65 dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
W celu kwalifikacji do badania pacjenci nie mogli rozpoczynać terapii lekami na IBD w ciągu przynajmniej miesiąca przed próbą dla leków immunosupresyjnych i 2 miesiące przed dla leków biologicznych.

Eksperci podkreślą wstępny charakter badania oraz brak grupy kontrolnej. Niejasny jest także wpływ leków na rezultaty badania jako, że niektóre z nich wykazują skuteczność w czasie dłuższym niż miesiąc, czy dwa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post