Uszkodzenie krążka międzykręgowego (wypukliną, przepuklina j

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
Asystentka

Uszkodzenie krążka międzykręgowego (wypukliną, przepuklina j

Post autor: Asystentka »

Uszkodzenie krążka międzykręgowego (wypukliną, przepuklina jądra miażdżystego, dyskopatia)
W odróżnieniu od omawianych poprzednio czynnościowych przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa, choroby krążka międzykręgowego:

• należą do schorzeń słupa przedniego kręgosłupa,

• istotą ich jest trwałe i nieodwracalne uszkodzenie struktury krążka,

• mogą powodować wtórne uszkodzenia tkanki nerwowej.

Jak już wspomniano, uszkodzenie krążka międzykręgowego stanowi dającą najbardziej burzliwe powikłania postać choroby przeciążeniowej kręgosłupa. Aktualnie wiemy, że jest ona, na szczęście, bezpośrednią przy-czynąjedynie pewnego procentu wszystkich bólów kręgosłupa. Poziomem najczęstszych uszkodzeń krążków powodujących objawy korzeniowe są segmenty L5-S1 i L4-L5 (90-95%), stosunkowo rzadko segment L3-L4 (3%). W odcinku szyjnym przepukliny jądra miażdżystego z objawami korzeniowymi występują około 100 razy rzadziej niż w lędźwiowym, chociaż objawy radiologiczne zwyrodnienia krążków spotyka się bardzo często.

Jak wiadomo z poprzednich rozdziałów, uszkodzenie krążka może powstawać dwoma drogami. Przypomnę, że pierwsza to uszkodzenie pierścienia włóknistego jako wynik nagłego, wybitnego przeciążenia działającego na uprzednio zupełnie zdrowy kręgosłup. Druga, najczęstsza i najbardziej typowa, to obraz stopniowego, wieloletniego rozwijania się kolejnych etapów i postępujących zmian zwyrodnieniowych

Wspomniane już wcześniej czynniki zewnątrz i wewnątrzpochodne doprowadzają do zmian uwodnienia i składu biochemicznego struktury jądra miażdżystego oraz działają destrukcyjnie na wydolność włókien pierścienia włóknistego. W szczególności dochodzi do odkładania się licznych związków toksycznych, wzrostu poziomu enzymów degradujących, zmniejszenia właściwości hydroftlnych proteoglikanów i w rezultacie, do zaburzeń w strukturze kolagenu.

Zaistnienie powyższych zmian zwyrodnieniowych w krążku między-kręgowym powoduje zmniejszenie jego wydolności mechanicznej i wytrzymałości na obciążenie. W takiej sytuacji niewielkie nawet urazy i przeciążenia mogą doprowadzić do pęknięcia pierścienia włóknistego krążka otaczającego jądro miażdżyste i „wyciśnięcia" tego ostatniego przez powstałą szczelinę do kanału kręgowego. Powstaje, powszechnie znany i często bardzo dramatyczny, obraz chorobowy zwany popularnie „wypadnięciem dysku", czyli wypukliną lub przepuklina jądra miażdżystego krążka między-kręgowego.

W tytule rozdziału celowo zostało użytych kilka nazw, które w znaczeniu obiegowym określają to samo, natomiast w języku medycznym zawierają pewne istotne różnice.

Wypukliną (protrusio) jądra miażdżystego jest stanem wpuklania się pierścienia włóknistego do kanału kręgowego.

Wpuklanie może mieć miejsce przy:

• „nadmiarze" tkanki pierścienia włóknistego związanym ze zwyrodnieniowym obniżeniem się wysokości jądra miażdżystego,

• częściowym przerwaniu wewnętrznych warstw włókien pierścienia włóknistego, z wypychaniem przez ciśnienie śródkrążkowe osłabionych włókien wewnętrznych (jak w oponie samochodowej z pękniętym oplotem).
źródło: eduteka.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post