Jak postępować w zaostrzeniu objawów astmy?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Jak postępować w zaostrzeniu objawów astmy?

Post autor: Asystentka »

Zaostrzenie astmy – jak postępować?
dr med. Filip Mejza
Dominującym objawem zaostrzenia astmy jest duszność. W ciężkim zaostrzeniu może ona nawet utrudniać mówienie. Podczas zaostrzenia zmniejsza się PEF i wynosi mniej niż 80% najlepszej wartości dla chorego. W bardzo ciężkich stanach wartość PEF może spaść poniżej 60%.

W trosce o swoje zdrowie i życie, każdy chory powinien wiedzieć, jak postępować w przypadku zaostrzenia. Dlatego niezwykle istotne jest przygotowanie pisemnego planu postępowania w astmie, obejmującego konkretne informacje, jak zachować się podczas zaostrzenia choroby.

Podstawowe objawy zaostrzenia, obok wymiwnionej wyżej nasilonej duszności, to:

świszczący oddech
kaszel
uczucie ściskania w klatce piersiowej.

Co robić w zaostrzeniu?

1. Przyjmij doraźnie 2—6 wdechów krótko działającego leku rozkurczającego oskrzela za pomocą inhalatora. Zwykle stosuje się szybko działający ß2-mimetyk wziewny (salbutamol, fenoterol – preparaty Salbutamol, Buventol, Velaspir, Vetolin, Berotec). Jeżeli masz komorę inhalacyjną (spejser) – użyj jej podczas przyjmowania leku.

2. Jeżeli inhalacja leku spowodowała ustąpienie dolegliwości, PEF wynosi co najmniej 80% wartości maksymalnej, a duszność nie nawraca przez kilka godzin, najpewniej dodatkowe postępowanie nie będzie konieczne (chyba, że Twój lekarz zalecił inaczej w Twoim pisemnym planie postępowania).

3. Jeżeli inhalacje szybko działającego beta2-mimetyku wziewnego nie przyniosły istotnej poprawy, zastosuj dodatkowe leczenie przewidziane w Twoim planie postępowania, skontaktuj się z lekarzem albo wezwij pogotowie.

4. Jeżeli duszność utrudnia Ci mówienie, masz wrażenie, że za chwile możesz stracić przytomność, wezwij jak najszybciej pomoc. Oczekując na przybycie karetki lub lekarza kontynuuj przyjmowanie leku ß2-mimetyku szybko działającego (nawet do 10 wdechów).

5. Do szpitala zabierz ze sobą:

całość dokumentacji medycznej, którą posiadasz (jeżeli chorujesz nie tylko na astmę, a nie byleś/aś nigdy w szpitalu, poproś lekarza rodzinnego, by przygotował Ci na piśmie informacje o rozpoznanych u Ciebie chorobach i stosowanym leczeniu).
zapisane na kartce leki, które aktualnie przyjmujesz
dowód ubezpieczenia.

6. Jeżeli w przeszłości występowały u Ciebie wymienione niżej czynniki ryzyka, powinieneś wcześnie szukać pomocy medycznej w przebiegu zaostrzeń:

intubacja i mechaniczna wentylacja z powodu zaostrzenia astmy
stosowanie steroidów doustnych w czasie ostatnich kilku miesięcy
niestosowanie steroidu wziewnego
konieczność doraźnej pomocy medycznej (np. na SOR) z powodu astmy w ciągu ostatniego roku.

Postępowanie po zaostrzeniu

1. Przeanalizuj dokładnie (najpierw sam, a później ze swoim lekarzem), jakie czynniki mogły doprowadzić do zaostrzenia (np. narażenie na pyłki, infekcja wirusowa („przeziębienie”), stres itp.). Zastanówcie się, jakie kroki możesz podjąć, by zapobiec kolejnym zaostrzeniom.

2. Zastanów się, czy w okresie przed zaostrzeniem stosowałeś leki wg zaleceń lekarza. Niestosowanie się do zaleceń lekarza jest jedną z częstych przyczyn zaostrzeń astmy. Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz przyjmować przepisanych Ci leków, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Jeżeli masz problem z pamiętaniem o przyjmowaniu leków, również porozmawiaj o tym z lekarzem – być może przepisze Ci on leki, które będzie można stosować rzadziej.

3. Jeżeli jeszcze nie masz pisemnego planu postępowania w astmie, podczas następnej wizyty poproś lekarza o jego opracowanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post