O czym świadczy kolor stolca

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

O czym świadczy kolor stolca

Post autor: Asystentka »

Jaki jest Twój stolec? Czy wiesz, że na podstawie jego koloru, zapachu, struktury oraz konsystencji sam możesz stwierdzić, czy twój układ pokarmowy działa prawidłowo? Wiesz o tym, że pokazuje twój stan zdrowia? Z tego powodu – jeżeli chcesz zapobiegać chorobom – powinieneś go codziennie sprawdzać. Nie robisz tego? Nie interesuje cię to a nawet wzbudza to w tobie obrzydzenie? Jeżeli tak jest, musisz podjąć odpowiednie działania korygujące w tym kierunku, gdyż możesz w ten sposób zapobiec różnym poważnym komplikacjom zdrowotnym. Jeżeli Twój stolec nie jest idealny, tj. nie ma koloru starego złota, kształtu dojrzałego banana, konsystencji przypominającej pastę do zębów, nie pływa na wodzie i nie jest pozbawiony przykrego zapachu, w takim razie czytaj uważnie dalej.

Jeśli chodzi o stolec, zmiana jego koloru jest normalnym zjawiskiem i często zależy od tego, co zjedliśmy dzień wcześniej. Nie musi to oznaczać nic złego, zwłaszcza jeśli stolec zmienia się na krótko, tylko od czasu do czasu od jednego wypróżnienia do następnego.

Jeśli jednak obserwując stolec zauważymy, że zmiana jego koloru utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, może to wskazywać na występowanie mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych. W takim przypadku jest to ostrzeżenie, którego nie należy bagatelizować i trzeba udać się do lekarza, by wykryć przyczynę. Na przykład gdy masz jasny stolec, szary lub zielonkawy, może to być objawem zatkanych przewodów żółciowych lub schorzeń wątroby.

Jeżeli stolec ma trwale zmieniony kolor lub konsystencję, możliwe specyficzne przyczyny takiego stanu są następujące:

Żółty stolec o odrażającym zapachu: zaburzenie wchłaniania (malabsorpcja) tłuszczy spowodowane niewydolnością trzustki, występujące przy zapaleniu trzustki, raku trzustki, mukowiscydozie lub celiakii.

Czarne stolce o odrażającym zapachu: krwawienie z żołądka lub górnej części jelita cienkiego spowodowane występowaniem wrzodów lub nowotworów. Czarne stolce mogą być także niegroźne w przypadku zażywania suplementów diety zawierających żelazo. W takim przypadku nie mają jednak przykrego zapachu, zmienia się tylko kolor.

Krwawe stolce w kolorze kasztana: krwawienie z wrzodów lub nowotworów występujących w środkowej części jelita cienkiego lub w pierwszej części jelita grubego, Choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Twarde stolce, które w wodzie szybko opadają na dno, mogą sygnalizować, że określona osoba nie spożywa wystarczającej ilości produktów spożywczych bogatych w błonnik, jak na przykład warzywa, owoce, pełne ziarna zbóż lub nie pije wystarczającej ilości wody. Twarde stolce często są ciemne, ponieważ zostają w jelicie dłużej niż jest to potrzebne i korzystne.

Jaka jest różnica między sytuacją, gdy jest krew w stolcu (krwawe stolce) a gdy występuje krwawienie po oddaniu stolca?

Jeżeli pojawia się krew w stolcu (krwawe stolce), jest to spowodowane krwawieniem ww górnej lub dolnej części układu pokarmowego. Na podstawie koloru krwi w stolcu możemy określić, czy krwawienie występuje w żołądku lub w górnej części jelita cienkiego, względnie w dolnej części jelita grubego lub cienkiego. Krew w stolcu jest ciemna np. gdy pęknie wrzód w żołądku i wtedy powstają czarne stolce. Natomiast jaśniejszy kolor wskazuje, że krwawienie występuje w drugiej połowie układu pokarmowego. Krew w stolcu może być spowodowana mimo inne rakiem żołądka lub jelita, zapaleniem uchyłków – uchyłkowatością jelit, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Obecność krwi nie zawsze jest widoczna. Jest to tzw. krew „utajona“ – ukryta. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany, jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia tzw. testu na utajoną krew w kale, który wykryje ukrytą krew w stolcu.

Ważne jest, by uświadomić sobie, że stolec może tymczasowo przybierać czerwony kolor po spożyciu buraków. Jest to niegroźne zjawisko.

Jeżeli zaobserwujemy u siebie krwawienie po oddaniu stolca, wskazuje to na zapalenie hemoroidów zewnętrznych lub wewnętrznych, które po oddaniu stolca zaczynają krwawić.

Krwawienie po oddaniu stolca możemy obserwować również po mechanicznym uszkodzeniu błony śluzowej odbytu. W takim przypadku krew ma kolor jasnoczerwony i wtedy również należy jak najwcześniej udać się do lekarza.

Zielony stolec i jego przyczyna

W wątrobie wydziela się przez cały czas żółć, jasnożółty płyn, który spływa bezpośrednio do jelita cienkiego lub jest magazynowany w pęcherzyku żółciowym. Żółć jest niezbędna w procesie wchłaniania tłuszczy i witamin rozpuszczalnych w tłuszczu. Dzięki niej stolec jest miękki i odpowiada ona za jego brązowy kolor. Jak to jest możliwe, skoro żółć ma zielony kolor? Oto wyjaśnienie: żółć przechodząc przez jelito stopniowo zmienia kolor z zielonego na żółty i następnie brązowy w wyniku oddziaływania bakterii jelita grubego, które zmieniają żółć w sole żółciowe. Zielony stolec często sygnalizuje, że pokarm przeszedł przez jelito szybciej niż normalnie powinien (nazywa się to przyspieszonym pasażem jelitowym, patrz problemy z trawieniem), jeszcze zanim żółć mogła zmienić kolor z zielonego w brązowy. Rozwolnienie przyspiesza pasaż jelitowy. Tak więc jakikolwiek czynnik powodujący rozwolnienie może w konsekwencji prowadzić do tego, że mamy zielony stolec.

Zielony stolec może się tworzyć w wyniku spożywania zwiększonej ilości produktów spożywczych zawierających chlorofil – naturalny zielony barwnik występujący zwłaszcza w szpinaku, warzywach liściastych (w sałacie głowiastej lub lodowej itp.), w warzywach kapustowatych (kapusta włoska, kapusta, brokuły), jak również w wyniku spożywania suplementów diety zawierających:

duże ilości chlorofilu, jak np. zielony glon chlorella, niebieskozielony glon spirulina lub suszone młode pędy jęczmienia, tzw. młody jęczmień
bizmut
Jeśli zielony stolec pojawia się po spożyciu wymienionych produktów lub suplementów diety, nie ma powodu do obaw. Zielony stolec może być spowodowany także zażywaniem środków przeczyszczających, antybiotyków. Zielony stolec może jednak stanowić objaw różnych poważnych chorób, w przypadku, gdy nie jedliśmy żadnych potraw, które mogłyby spowodować zielone zabarwienie stolca. Generalnie obowiązuje zasada, że jeżeli zielone zabarwienie stolca nie zniknie w ciągu dwóch, góra trzech dni, nie należy dalej zwlekać i zdecydowanie trzeba odwiedzić lekarza, gdyż może ono być objawem zatrucia pokarmowego, skutków ubocznych leków jak również poważnych chorób:
chorób układu pokarmowego (wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zespołu jelita drażliwego, choroby Leśniewskiego-Crohna, celiakii, raka itp.)
zaburzeń wchłaniania (malabsorpcji)
biegunki podróżnych
biegunki o charakterze zakaźnym – wywoływanej zwłaszcza przez salmonellę i giardię
zwiększonej liczby nieprzyjaznych bakterii w jelicie cienkim

Niektóre z wymienionych przyczyn możemy sami leczyć i pomyślnie usunąć. W jaki sposób? Na przykład eliminując przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim.

Czym jest spowodowany przerost flory bakteryjnej?

Przerost flory bakteryjnej to względnie powszechny stan, który może utrzymywać się w organizmie przez całe lata, zanim zostanie wykryty. Wynika to z tego, że często zażywamy antybiotyki, środki zobojętniające kwasy i inne leki, które wymiatają z jelita nie tylko nieprzyjazne bakterie chorobotwórcze, lecz także bakterie przyjazne – probiotyki. W jelicie cienkim znajduje się normalnie mała liczba bakterii. Niżej wymienione czynniki mogą jednak powodować nadmierny wzrost liczby bakterii w jelicie cienkim.

Omawiane nieprzyjazne bakterie powodują następnie w procesie nazywanym dekoniugacją kwasów żółciowych upośledzenie wchłaniania tłuszczy (malabsorpcję tłuszczy) blokując jednocześnie wchłanianie węglowodanów. Węglowodany, które powinny zostać wykorzystane przez nasz organizm, zalegają zamiast tego w jelicie cienkim, gdzie następuje ich niekorzystna fermentacja. To prowadzi do wytwarzania gazów, bólu, wzdęć i cuchnących gazów, wytwarza się śluz w stolcu, stolec cuchnie i mogą pojawić się luźne stolce, czy nawet biegunka. Potrawy słodkie i zawierające skrobię wywołują najgorsze objawy. Toksyczne produkty metabolizmu nieprzyjaznych bakterii uszkadzają komórki jelita ograniczając wchłanianie substancji odżywczych. Oprócz zaburzenia wchłaniania składników odżywczych może to prowadzić do powstania alergii i nietolerancji pokarmowych. Rozrost bakterii może być spowodowany przez:

Zmniejszona ruchliwość jelita cienkiego w wyniku nadmiernego spożycia cukru, przewlekłego stresu i zaburzeń zdrowotnych, takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy (hypothyreosis) oraz sklerodermia. Z danych statystycznych wynika, że w Stanach Zjednoczonych u ponad 40% osób chorujących jednocześnie na cukrzycę i przewlekłą biegunkę zaburzenia te są związane z przerostem flory bakteryjnej w jelicie cienkim.
Niedobór kwasu żołądkowego (hipochlorhydria) często jest związany z procesem starzenia się. Ponieważ kwas żołądkowy jest kwaśny, pomaga zabijać bakterie. Jeżeli kwasu jest mniej, jest bardziej prawdopodobne, że bakterie będą się mnożyć. Kolejną przyczyną niedoboru kwasu żołądkowego jest zwiększone spożywanie środków zobojętniających kwasy.
Anomalie strukturalne w jelicie cienkim – operacje, uchyłki w jelicie cienkim, obstrukcje i przetoki w chorobie Leśniowskiego – Crohna. Powyższa lista jest niekompletna i zawiera tylko niektóre strukturalne przyczyny przerostu flory bakteryjnej.
Stres, obniżona odporność, niektóre leki jak np. steroidy, antybiotyki oraz tabletki antykoncepcyjne, niedobór błonnika w diecie oraz niedobór enzymów trzustkowych to niektóre spośród kolejnych przyczyn.

Objawy przerostu bakterii w jelicie cienkim

Zatwardzenie
Wzdęcia brzucha i wytwarzanie gazów po zjedzeniu potraw
Przewlekłe luźne stolce lub biegunka – badania wykazały, że u 48 – 67% osób cierpiących na przewlekłą biegunkę występował jednocześnie przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim
Depresja
Zmęczenie – spowodowane niedoborem macierzystych czerwonych ciałek krwi (niedokrwistość megaloblastyczna; megaloblast = komórka macierzysta czerwonych ciałek krwi) w wyniku zaburzenia wchłaniania witaminy B12
Niedobór składników odżywczych mimo zażywania suplementów diety
Utrata masy ciała
Bóle brzucha
Śluz w stolcu
Nadmierne wytwarzanie gazów pogarszające się po zjedzeniu błonnika i cukrów

Naturalne środki eliminujące przerost flory bakteryjnej

Dokładne zbadanie i leczenie przerostu flory bakteryjnej jest trudne. W tradycyjnych metodach leczenia stosuje się leki antybakteryjne, które jednak niszczą także przyjazne bakterie – probiotyki. Istnieją trzy sposoby zwalczania i leczenia przerostu flory bakteryjnej w ciele człowieka za pomocą naturalnych środków:

dieta niskowęglowodanowa
leczenie środkami ziołowymi, jak np. olejek miętowy będący najdokładniej zbadanym naturalnym środkiem leczniczym. Olej zamknięty jest w kapsułce dojelitowej, która otwiera się dopiero w jelicie cienkim, zabijający nieprzyjazne bakterie.
leczenie probiotykami zastępujących nieprzyjazne bakterie bakteriami przyjaznymi (Swiss Probiotix)
leczenie za pomocą enzymów trawiennych

Śluz w stolcu

Najczęściej bywa objawem niespecyficznego zapalenia błony śluzowej jelita i sam w sobie nie jest groźny. Śluz w stolcu może się pojawić przy zatwardzeniu, lecz również przy biegunce. Gorzej, gdy śluz w stolcu występuje jednocześnie z krwawieniem z odbytnicy. Może także stanowić objaw zespołu jelita drażliwego (IBS) wraz z zatwardzeniem.

Rozpoznawanie i leczenie wymienionych dolegliwości to już zdecydowanie praca lekarza gastroenterologa.

Według medycyny alternatywnej śluz w stolcu spowodowany jest najczęściej zwiększoną liczbą bakterii w jelicie cienkim, jak również alergiami lub nadwrażliwością. Powyższe dolegliwości można łatwo wyleczyć za pomocą odpowiedniej diety oraz suplementów.

W przypadku nadmiernej liczby bakterii wytwarzanie gazów i wzdęcia pogarszają się po zjedzeniu jakiegokolwiek cukru, w tym cukru białego, chleba, makaronu, ryżu lub mleka (które zawiera cukier mleczny – laktozę). Osoby, u których występuje śluz w stolcu w następstwie alergii pokarmowej, muszą wykluczyć z diety produkty powodujące tę dolegliwość.

Kolejne czynniki powodujące śluz w stolcu to:

uchyłkowatość jelit
celiakia
choroba Leśniowskiego-Crohna
wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Jeżeli język jest pokryty białym grubym nalotem ze śladami zębów na brzegach, oznacza to, że śluz w stolcu spowodowany jest spożywaniem potraw tłustych, produktów mlecznych oraz pszenicy. Zalecane jest wykluczenie wymienionych produktów z diety przynajmniej do czasu, gdy nastąpi poprawa stanu. Także zakażenia bakteryjne i pasożytnicze mogą powodować śluz w stolcu. Częstym objawem towarzyszącym jest nagłe rozwolnienie, bóle w dolnej części brzucha oraz krew w stolcu.

Jak sobie pomóc, gdy zaobserwujemy śluz w stolcu?

Jeżeli nie chodzi o poważne schorzenie, śluz w stolcu, wzdęcia, gazy i zatwardzenie można bardzo łatwo zwalczyć pijąc więcej wody, zażywając zioła lub produkty spożywcze wspomagające usuwanie śluzu. Takie produkty, które wytwarzają gładką powłokę na błonie śluzowej jelita, na przykład siemię lniane, które przed spożyciem namoczymy na noc w wodzie. Wielkim pomocnikiem w zwalczaniu powyższych problemów jest także Program Clean Inside.

Żółty stolec

Podobnie jak zielony stolec, którego zabarwienie może być spowodowane zwiększonym spożywaniem zielonych potraw, tak samo żółty stolec może mieć żółty kolor w wyniku zwiększonego spożywania produktów spożywczych, zawierających żółte lub pomarańczowe barwniki, jakimi są karoteny. Występują np. w marchwi, karotce, morelach itp. To zjawisko jest oczywiście niegroźne i krótkotrwałe.

W innym przypadku żółty stolec nie jest zjawiskiem normalnym. Zapamiętajmy, że gdy mamy żółty stolec lub jasny stolec, może to oznaczać, że nasz żołądek, wątroba lub jelito grube zostały zaatakowane przez poważną chorobę. Żółty stolec może sygnalizować:

zbyt szybki pasaż treści pokarmowej przez układ trawienny. Występuje np. u chorych na GERD ( chorobę refluksową przełyku)
upośledzone wydzielanie żółci
zakażenie bakteryjne w jelitach, które zazwyczaj objawia się nagle
chorobę genetyczną – celiakię, przy której ciało nie jest w stanie prawidłowo trawić glutenu
zapalenie dróg żółciowych (cholangitis) spowodowane zakażeniem bakteryjnym lub występowaniem kamieni żółciowych
zapalenie pęcherzyka żółciowego (choecystitis)
kamicę żółciową – tworzenie się kamieni żółciowych powstających poprzez twardnienie żółci i tworzenie się kryształów. Mogą powstawać w wyniku marskości wątroby lub choroby krwi)
zakażenie giardią jelitową – pasożytem żyjącym na powierzchni jelita. Źródłem zakażenia jest skażona woda i zakażenie szerzy się zwłaszcza pomiędzy dziećmi i ich opiekunkami. Pasożyty przedostają się do ciała przez usta. Cennym pomocnikiem wspomagającym zwalczanie zakażenia jest Parasic.
wirusowe zapalenie wątroby (hepatitis) – choroba wirusowa wątroby. Istnieją trzy główne formy (A, B, C) i cały szereg mniej znanych form tej choroby.
żółtaczkę – w następstwie podwyższonego poziomu bilirubiny skóra nabiera żółtawej a nawet pomarańczowej barwy. Objawem towarzyszącym może być żółty stolec. Jest to choroba występująca u ludzi mających problem z wątrobą lub chorych na jeden z rodzajów wirusowego zapalenia wątroby.
zespół upośledzonego wchłaniania – zaburzenie wchłaniania substancji odżywczych w procesie trawienia.

Jasny stolec

Może być spowodowany niedoczynnością nerek. Występuje przy takich dolegliwościach zdrowotnych jak na przykład zapalenie pęcherzyka żółciowego – cholecystitis, kamica żółciowa, zakażenie pasożytnicze (giardia), marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki lub wirusowe zapalenie wątroby. Stolec o brązowym zabarwieniu to wynik działania soli żółciowych wydzielanych przez wątrobę. Jeżeli ich wytwarzanie jest obniżone, stolec ma jasną barwę. Kolejną przyczyną może być zażywanie leków zawierających wodorotlenek glinu. Stolec może tymczasowo nabrać jasnego zabarwienia po badaniu lekarskim z użyciem siarczanu baru.

Jasny stolec może być błyszczący lub szary, pływający i może mieć nieprzyjemny zapach spowodowany obecnością tłuszczu w stolcu.

Twarde stolce występują, gdy pasaż treści pokarmowej przez przewód trawienny jest spowolniony, co jest typowe w przypadku zatwardzenia. Może to być wynik niedoboru błonnika w diecie oraz niewystarczającej ilości wypijanych płynów. Natomiast luźne stolce są spowodowane przyspieszonym pasażem treści pokarmowej przez jelita, charakterystycznym dla biegunki. Aby uzyskać więcej informacji o przyczynach i ich eliminowaniu patrz Objawy problemów z jelitem – biegunka, zatwardzenie oraz Rozwiązanie problemu zatwardzenia i biegunki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post