[Film] Czy kefir jest probiotykiem

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

[Film] Czy kefir jest probiotykiem

Post autor: Asystentka »

PROBIOTYKI. Dlaczego kefir nie jest probiotykiem?
Probiotyki to, według definicji FAO/WHO, bakterie, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie. Probiotyki można stosować, w zależności od postaci farmaceutycznej, doustnie, dopochwowo, w postaci tabletek, kapsułek, globulek lub czopków. Bakterie probiotyczne należą do rodzaju Lactobacillus, i najczęściej są to L. acidophillus, L. rhamnosus, L. plantarum, L. reuterii, L. delbrueckii bulgaricus. Probiotykami nie są drożdże z rodzaju Saccharomyces spp., dlatego że flora jelitowa normalnie nie zawiera tego szczepu, jak również nie kolonizują one trwale jelita grubego.

Żeby probiotyk był skuteczny, powinien spełniać następujące wymagania: być odporny na działanie kwasu solnego i żółci, odporny na niskie i wysokie pH, docierać do jelita grubego w postaci niezmienionej oraz trwale kolonizować błonę śluzową jelita grubego. Naturalnym miejscem działania probiotyków jest okrężnica, a także, w przypadku probiotyków ginekologicznych, układ moczowo-płciowy u kobiet. W związku z powyższym nie są probiotykami kefiry, śmietana, kwaśne mleko, jogurty czy kiszona kapusta. Wyjątek stanowią produkty z przedrostkiem „act-” lub „bio”. Grzybki kefirowe nie wchodzą w skład normalnej flory jelitowej, zaś kwaśne mleko zawiera niewystandaryzowany szczep bakteryjny. Nie oznacza to jednak, że wyżej wymienione produkty fermentowane nie dają wymiernych korzyści dla naszego zdrowia. Niemniej nie zastąpią probiotyków aptecznych podczas antybiotykoterapii.

Probiotyki wykazują wysoką, potwierdzoną skuteczność, w przypadku biegunek rotawirusowych, skracając czas ich trwania, biegunek infekcyjnych wywołanych zmianą strefy klimatycznej – tak zwanych biegunek podróżnych, oraz zmienną skuteczność w pomocniczym leczeniu SIBO. Ponadto probiotyki odgrywają pewną rolę w zapobieganiu próchnicy i leczeniu alergii u dzieci. Bakterie z rodzaju Lactobacillus zwykle są odporne na wiele antybiotyków, dlatego można je stosować podczas antybiotykoterapii, a nie tylko po jej zakończeniu.

Istnieją doniesienia o kilku opisanych w literaturze przypadkach ogólnoustrojowych infekcji septycznych przez bakterie probiotyczne. Dotyczyło to osób z silnymi defektami immunologicznymi, takimi jak chorzy na AIDS. Prebiotyki, które ostatnio są coraz częściej dodawane do probiotyki, zwykle tylko nasilają objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak biegunki i wzdęcia, dlatego powinniśmy wybierać takie preparaty, które ich nie zawierają.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post