Ryzyko zachorowania na czerniaka skóry u chorych z RZS stosujących leki biologiczne

Choroby reumatyczne, zwyrodnienia układu kostno-stawowego, stany zapalnymi tkanki łącznej, rozpoznanie, leczenie oraz zapobieganie.
Asystentka

Ryzyko zachorowania na czerniaka skóry u chorych z RZS stosujących leki biologiczne

Post autor: Asystentka »

Melanoma malignum jest złośliwym nowotworem skóry, który plasuje się na szóstej pozycji najczęściej występujących raków u osób zamieszkujących Europę. Częstość występowania czerniaka skóry różni się w poszczególnych krajach. Zależy od szerokości geograficznej miejsca zamieszkania, a także od funkcjonowania układu immunologicznego. Częstsze zachorowania odnotowuje się u chorych po przeszczepach oraz z AIDS. Obserwacje dotyczące chorych z RZS były rozbieżne.
Natomiast przeprowadzone doświadczenia wskazywały, iż czynnik TNF pełni ochronną funkcję przed rozwojem i wzrostem nowotworu. Wprowadzenie leków biologicznych do terapii RZS, których działanie związane jest z blokowaniem tej cytokiny może mieć wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na czerniaka skóry. Czy tak jest w rzeczywistości? Aby to sprawdzić, w ramach wspólnej inicjatywy, przeanalizowano dane z 11 rejestrów leczenia biologicznego z dziewięciu europejskich krajów (Szwecja, Dania, Wielka Brytania, Niemcy, Czechy, Francja, Szwajcaria, Portugalia, Włochy). Łącznie objęto badaniem 130315 chorych z RZS (579983 pacjentolat) u których odnotowano 287 rozpoznań czerniaka skóry. W analizie statystycznej grupę kontrolną stanowiły osoby pochodzące z danego kraju odpowiednio dobrane względem płci i wieku.

Czerniak skóry występował nieznacznie częściej u chorych z RZS względem populacji ogólnej danego kraju niezależnie od stosowanej terapii. Nie wykazano istotnej statystycznie różnicy częstości zachorowań na czerniaka skóry pomiędzy pacjentami nieleczonymi biologicznie a leczonymi biologicznie (inhibitorami TNF, rytuksymabem, abataceptem lub tocilizumabem). Aczkolwiek dane dotyczące abataceptu i tocilizumabu są ograniczone ze względu na mało liczną grupę chorych leczonych tymi lekami.

Ryzyko zachorowania na czerniaka skóry dla pacjentów z RZS leczonych biologicznie względem pacjentów z RZS nieleczonych biologicznie wyniosło odpowiednio dla inhibitorów TNF IRR=1.1 dla rytuksymabu IRR= 1.2. Przeprowadzona analiza statystyczna nie potwierdziła wcześniejszych doniesień o wzroście ryzyka zachorowania na czerniaka skóry w następstwie ekspozycji na leki z grupy inhibitorów TNF.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post