Przerost prawego przedsionka i prawej komory

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
Asystentka

Przerost prawego przedsionka i prawej komory

Post autor: Asystentka »

Badanie EKG w praktyce pediatrycznej. Wskazanie, wykonanie i interpretacja
dr med. Maciej Pitak
Skróty

AV – przedsionkowo-komorowy
BWG – zespół Blanda, White’a i Garlanda
IRBBB – częściowy blok prawej odnogi pęczka Hisa
LBBB – blok lewej odnogi pęczka Hisa
LGL – zespół Lowna, Ganonga i Levine’a
RBBB – blok prawej odnogi pęczka Hisa
SA – zatokowo-przedsionkowy
SOR – szpitalny oddział ratunkowy
WPW – zespół Wolffa, Parkinsona i White’a

Badanie EKG nie jest w pełni wiarygodne w ocenie przerostu jam serca, co odzwierciedla poziom wartości predykcyjnej (prognostycznej) oceniany na 60–70%. W praktyce oznacza to, że w przypadku braku innych danych, prawidłowe rozpoznanie lub wykluczenie przerostu jam serca na podstawie EKG będzie możliwe u niespełna 3/4 pacjentów. Warto zatem pamiętać o wskazaniach do wykonania zapisu EKG – wartość tego badania będzie większa, jeśli jego zlecenie będzie dobrze uzasadnione.

Przerost i powiększenie przedsionka lub komory powodują zwiększenie sił ich depolaryzacji. Wiążąc tę informację z anatomią serca i jego pozycją w klatce piersiowej, można się spodziewać, że zmiany w zapisie EKG związane z przerostem określonej części serca będą szczególnie widoczne w odprowadzeniach rejestrujących aktywność elektryczną tej właśnie części serca.

Prawy przedsionek jest położony po prawej stronie serca i ulega depolaryzacji jako pierwszy, przed lewym. Siły depolaryzacji prawego przedsionka składają się na początkową część załamka P i zwykle są najlepiej rejestrowane w odprowadzeniach II, V3R i V1. Następnie depolaryzacji ulega lewy przedsionek, który jest jamą serca położoną najbardziej z tyłu. Potencjały z tej okolicy są zwykle najlepiej rejestrowane w odprowadzeniach I, II, V6 i V7. W odprowadzeniach V3R i V1 położonych z przodu serca „tylne” potencjały mają zwrot ujemny.

Prawa komora leży z przodu, po prawej stronie i w górnej części serca, zatem w jej przeroście spodziewamy się potencjałów skierowanych ku przodowi, górze i ku prawej stronie, czyli dodatnich w aVR, V3R i V1, a ujemnych w I, aVF, V5 i V6.

Lewa komora jest położona po lewej stronie, w dole i z tyłu, zatem silne potencjały skierowane w tym kierunku sugerują jej przerost. Widoczne są zatem wyższe załamki dodatnie w odprowadzeniu II, III, aVF, V5 i V6 oraz głębsze załamki ujemne w odprowadzeniu V3R i V1.

Kryteria rozpoznawania przerostów przedsionków możemy zastosować jedynie w zapisie z prawidłowym rytmem zatokowym. W przeroście komór sprawa jest bardziej skomplikowana. Zasadniczo bez zastrzeżeń pod kątem obecności cech przerostu można analizować zapisy EKG, w których pobudzenie komór dokonuje się drogami fizjologicznymi, czyli te bez bloków odnóg pęczka Hisa. Jak wynika z wcześniejszego stwierdzenia, przewodzenie bodźców w węźle przedsionkowo-komorowym nie jest istotne, o ile poniżej niego przewodzenie odbywa się prawidłowo. EKG można zatem ocenić pod kątem przerostu komór w bloku przedsionkowo-komorowym każdego stopnia, jeśli ośrodek bodźcotwórczy kontrolujący rytm komór znajduje się powyżej rozwidlenia pęczka Hisa. Wyjątkiem jest ocena przerostu prawej komory. Jedną z cech jej przerostu może być blok prawej odnogi pęczka Hisa. Jednak w tym bloku zespoły QRS mają swoisty wygląd, o czym mowa poniżej. W takim wypadku bardzo duże znaczenie ma także ocena wcześniejszych zapisów EKG, jednak nie zawsze jest to możliwe.

To krótkie wprowadzenie z pewnością będzie pomocne w zrozumieniu i zapamiętaniu przedstawionych poniżej kryteriów rozpoznawania.
Cechy przerostu prawego przedsionka i prawej komory w EKG
Przerost prawego przedsionka

Przerost prawego przedsionka nie wydłuża czasu trwania załamka P, ale zwiększa jego amplitudę. Załamek ten zmienia kształt z kopulastego na kończysty, przypominający trójkąt z wierzchołkiem skierowanym ku górze. Jest to widoczne zwłaszcza w odprowadzeniach II, V3R i V1 (ryc. 1.).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post