Badanie endoskopem w onkologii przewodu pokarmowego

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
Asystentka

Badanie endoskopem w onkologii przewodu pokarmowego

Post autor: Asystentka »

Miejsce endoskopii w onkologii przewodu pokarmowego
Wprowadzenie
Procedury endoskopowe znajdują zastosowanie w diagnostyce i leczeniu chorych na nowotwory przewodu pokarmowego, a także w leczeniu paliatywnym. W postępowaniu diagnostycznym wykorzystuje się je do wykrywania zmian chorobowych, ponadto pozwalają na klasyfikowanie guzów pod względem obrazu makroskopowego oraz na pobieranie wycinków tkankowych i wykonywanie biopsji cienkoigłowej. W procesie leczenia umożliwiają wycięcie wczesnych postaci raka metodą endoskopowej mukozektomii lub dyssekcji podśluzówkowej oraz termoablację. Natomiast w ramach leczenia paliatywnego stosuje się je przede wszystkim do wszczepiania stentów, a także wykonywania przezskórnej endoskopowej gastrostomii.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Obrazowanie w endoskopii znacznie się zmieniło w ciągu ostatnich kilku lat. Zwieńczeniem możliwości diagnostyki endoskopowej stało się wykrywanie zmian przednowotworowych i wczesnych raków.
Manipulacja obrazem, z wykorzystaniem tradycyjnych i najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, umożliwia dokładne charakteryzowanie zmian w oparciu o ich obraz makroskopowy.
Techniki resekcji endoskopowej, takie jak dyssekcja podśluzówkowa, mogą zastąpić leczenie operacyjne u starannie wybranych chorych.
Endoskopowe leczenie paliatywne należy brać pod uwagę jako minimalnie inwazyjne rozwiązanie u chorych na zaawansowane nowotwory.

Rola badań endoskopowych w diagnostyce
Początkowo badania endoskopowe wykorzystywano przede wszystkim w diagnostyce, mając za cel wykrywanie guzów – głównie dużych polipów i nowotworów w zaawansowanym stadium. W ciągu ostatnich lat opracowanie innowacyjnych technologii spowodowało modyfikację metod postępowania i umożliwiło wykrywanie za pomocą endoskopii zmian małych, płaskich, poprzedzających rozwój nowotworu złośliwego oraz wczesnych postaci nowotworów. Co więcej, obecnie istnieje możliwość endoskopowego usuwania tego typu zmian, w tym wykonywania endoskopowych resekcji zmian wczesnych.
Dzięki postępowi technicznemu (m.in. wprowadzeniu endoskopii dużej rozdzielczości i endoskopii z powiększeniem obrazu [zoom endoscopy]) jest możliwe dokładniejsze badanie zmian, w tym na przykład ocena unaczynienia nabłonka dysplastycznego w obrębie przełyku Barretta. Nowoczesne technologie, takie jak laserowa endomikroskopia konfokalna i autofluorescencja, stwarzają możliwość wykrywania i opisywania bardzo małych zmian, które trudno byłoby dostrzec stosując inne techniki. Ma to zasadnicze znaczenie, ponieważ raka ograniczonego do błony śluzowej w wielu przypadkach można usunąć podczas resekcji endoskopowej.
Na rycinie 1. przedstawiono przykład badania morfologicznego w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem endomikroskopii konfokalnej; zwykle badanie takie wykonuje się przy użyciu sondy podczas badania endoskopowego, na przykład endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post