Bariatria u młodych jako prewencja uszkodzenia wątroby?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Bariatria u młodych jako prewencja uszkodzenia wątroby?

Post autor: Asystentka »

Prof. Marek Hartleb: bariatria u młodych jako prewencja uszkodzenia wątroby?
Badacze francuscy dowodzą, że zabiegi bariatryczne wykonane u osób młodych z otyłością olbrzymią nie tylko prowadzą do redukcji masy ciała i poprawy ogólnoustrojowych wskaźników. Mają też prewencyjne znaczenie w odniesieniu do uszkodzenia wątroby - mówi prof. Marek Hartleb ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
- Francuscy naukowcy przecierają szlaki w tym temacie w najnowszym badaniu (Bedossa P. i wsp, Gut, 2016). Czas trwania otyłości, dystrybucja tkanki tłuszczowej i objętość komórek tłuszczowych jest kluczowa dla funkcji wątroby – dodaje prof. Marek Hartleb odnosząc się w wywiadzie do prezentowanej pracy.

Próby wątrobowe u osób otyłych mogą być podwyższone. Czy od razu należy to traktować jako alarm, czy lepiej zachować spokój?

Stłuszczenie wątroby na podłożu zespołu metabolicznego stanowi najczęstszą przyczynę bezobjawowego wzrostu aktywności transaminaz. Ze względu na rozpowszechnienie w naszym społeczeństwie nadwagi i otyłości ściśle związanych ze zjawiskiem wątrobowej i obwodowej insulinooporności, liczba pacjentów z niealkoholową chorobą stłuszczeniową wątroby (non-alcoholic liver disease; NAFLD) zgłaszających się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów z zakresu gastroenterologii jest duża i będzie rosnąć. Nie ma oczywiście powodów do wszczynania alarmu z powodu każdego stłuszczenia wątroby rozpoznanego w badaniu ultrasonograficznym, któremu towarzyszy zwiększona o 1,5 do 2 razy ponad normę aktywność ALT i GGTP. Sytuacja taka jednak nie oznacza biernego monitorowania wyników badań laboratoryjnych, lecz działania w co najmniej dwóch kierunkach. Po pierwsze, po rozpoznaniu NAFLD powinno się poszukiwać innych cech zespołu metabolicznego, głównie choroby niedokrwiennej serca, hiperlipidemii, a zwłaszcza nietolerancji węglowodanów bądź cukrzycy. Należy więc zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz oznaczyć stężenia cholesterolu, trójglicerydów, kwasu moczowego, glukozy na czczo lub glikowanej hemoglobiny, a jeśli możliwe wykonać krzywą cukrową. W ten sposób powstaje szansa na wczesne wykrycie cukrzycy typu 2, która jest w Polsce rozpoznawana stanowczo zbyt późno. Warto uzmysłowić lekarzom pierwszego kontaktu, że zwiększona aktywność transaminaz może być kluczem do leczenia wczesnych postaci cukrzycy. Z drugiej strony, u chorego z NAFLD należy się zastanowić nad konsekwencjami wątrobowymi NAFLD.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post