Konsylia bez zmian

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Konsylia bez zmian

Post autor: Asystentka »

Pakiet onkologiczny: konsylia bez zmian


Projekt, który był rozpatrywany 25 stycznia 2017 r. przez Komisję Zdrowia, nie wprowadza żadnych przepisów dotyczących konsyliów, ani nie modyfikuje dotychczas obowiązujących. Projekt nowelizacji ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie reguluje, ani w żadnym miejscu nie odnosi się do przepisów dotyczących konsyliów. Tę kwestię reguluje tzw. rozporządzenie koszykowe z zakresu leczenia szpitalnego - tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.

Projekt nowelizacji tego rozporządzenia zostanie skierowany do konsultacji publicznych w ramach odrębnego procesu legislacyjnego, po uchwaleniu ustawy. Obok utrzymania zasady organizacji konsyliów zaproponowano w nich wprowadzenie możliwości odstąpienia od ich zwoływania w uzasadnionych medycznie przypadkach, co powinno zostać odnotowane w dokumentacji medycznej. Wstępne propozycje zasygnalizowane w tych materiałach nie są jednak przedmiotem jakichkolwiek prowadzonych obecnie prac legislacyjnych.

Nowelizowana ustawa nie znosi obowiązku przekazywania do Krajowego Rejestru Nowotworów informacji o zachorowalności na nowotwory złośliwe. Zaproponowane zmiany uchylają przepis, który nakłada obowiązki:

- bezpośredniego przekazywania informacji do KRN przez lekarza stwierdzającego nowotwór, umieszczania informacji o numerze Karty Zgłoszenia Nowotworu Złośliwego na karcie DiLO.

Zdaniem Ministerstwa ten obowiązek nie poprawił zgłaszalności i jakości danych, które są przekazywane do Krajowego Rejestru Nowotworów.

Niezmiennie podstawę do przekazywania informacji o zachorowalności na nowotwory złośliwe stanowi wydawane co roku rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na dany rok. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem zgłoszeń do Krajowego Rejestru Nowotworów dokonuje się według karty MZ/N-1a – karta zgłoszenia nowotworu złośliwego.
Wskaźniki jakościowe w podstawowej opiece zdrowotnej

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach znosi wskaźniki jakościowe w podstawowej opiece zdrowotnej, jednak projakościowe podejście do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej jest przedmiotem prac legislacyjnych w ramach dwóch innych projektów ustaw.

Zmiany dotyczące klinicznych wskaźników jakości to element szerszych prac, które są prowadzone w odniesieniu do jakości w ochronie zdrowia.

W ostatnim czasie do konsultacji publicznych przekazano:

- projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (uwagi można składać do 1 lutego 2017 r.).
- projekt założeń do projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta (uwagi można składać do 19 lutego 2017 r.).

Pierwszy z tych projektów zobowiązuje świadczeniodawców do monitorowania jakości udzielanych świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Drugi z tych projektów wprowadza wewnętrzny system monitorowania jakości i bezpieczeństwa pacjenta oraz system monitorowania klinicznych wskaźników jakości w oparciu o rejestry medyczne. Będą one ukierunkowane na monitorowanie i ocenę bezpieczeństwa, skuteczności i efektywności udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.
Awatar użytkownika
Halszka
VIP
VIP
Posty: 726
Rejestracja: 21 lis 2015, o 18:48

Re: Konsylia bez zmian

Post autor: Halszka »

:roll:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post