Polska nadal w ogonie Europy Służby Zdrowia

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Polska nadal w ogonie Europy Służby Zdrowia

Post autor: Asystentka »

Ranking EHCI: Polska nadal w ogonie Europy


W rankingu Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia Polska zajęła 31. miejsce wyprzedzając Albanię, Bułgarię i Rumunię. Rok wcześniej zajmowaliśmy przedostatnie, 33. miejsce i był to spadek z 32. pozycji z roku 2013. W pierwszej trójce znajdują się Holandia, Szwajcaria i Norwegia.

Sytuacja zdrowotna w Europie zdecydowanie się poprawia. Wciąż jednak zbyt wiele krajów utrzymuje nieefektywny sposób finansowania i dostarczania usług opieki zdrowotnej – to główny wniosek opublikowanego wczoraj raportu Euro Health Consumer Index (EHCI) 2016.

Tworzenie indeksu EHCI rozpoczęto w 2005 roku. Stał się on wiodącym porównaniem ocen skuteczności krajowych systemów opieki zdrowotnej w 35 krajach. EHCI analizuje krajową opiekę zdrowotną według 48 wskaźników, w obszarach takich jak prawa pacjenta, dostęp do opieki, wyniki leczenia, zapobieganie chorobom i stosowanie leków.

Systemy w Holandii i Szwajcarii prawie idealne

Po raz pierwszy w 2005 r. dwa kraje, Holandia (927) i Szwajcaria (904) przełamały barierę 900 punktów w rankingu EHCI. Oznacza to, że zbliżają się one do spełnienia wszystkich kryteriów stawianych przez indeks. Pozostałe kraje uzyskały: Norwegia (865), Belgia (860), Islandia (854), Luksemburg (851), Niemcy (849) i Finlandia (842). Pomimo ogólnej poprawy wśród wszystkich krajowych systemów opieki zdrowotnej pozostaje luka między najlepszymi (w północno-zachodniej Europie i Szwajcarii) i najsłabiej rozwiniętymi (w dawnej Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej).

Najlepsi w rankingu EHCI

I tak np. Norwegia osiągnęła pełną ocenę w zakresie praw pacjenta. To samo odnosi się do Belgii, Macedonii i Szwajcarii, ale w sprawie dostępności opieki medycznej. Szwecja i Holandia zdobyły z kolei maksymalną liczbę punktów na zakres i zasięg usług zdrowotnych. Ciekawostką jest Macedonia. Ten mały bałkański kraj podejmuje radykalną zmianę w kierunku dostępności świadczeń „skacząc z niczego do wysoce transparentnego systemu elektronicznej rezerwacji terminów usług opieki zdrowotnej, co pozwala na znaczne zredukowanie czasu oczekiwania. Macedonia pokazuje, co można osiągnąć dzięki wyobraźni i determinacji - mówi profesor Arne Bjornberg, szef badań EHCI. – I to jest możliwe w niezbyt zamożnym kraju. Jeśli rządy przestaną próbować, a będą czerpać i powielać dobre wzorce, to wzrośnie prędkość i skuteczność ich reform zdrowotnych – dodaje.

Wiedza za grosze

Ranking EHCI stanowi efektywny kosztowo dla opieki zdrowotnej tzw. Bang for the Buck (Strzał za grosze). Pokazuje to zależność pomiędzy finansami na opiekę zdrowotną publicznego, a wydajnością systemów opieki zdrowotnej. Niektóre kraje zapewniają bardzo dobrą opiekę zdrowotną w stosunku do kosztów. Estonia i Czechy oferowały dobry stosunek jakości do ceny, a ostatnio Finlandia i Portugalia dołączyły do ​​tej grupy. Te kraje mają swoją historię do opowiedzenia, jak budować niedrogą opiekę zdrowotną i taki sukces należy kopiować i korzystać z niego za darmo – twierdza autorzy indeksu.

To ostatni dzwonek na skorzystanie z indeksu

Wciąż na końcu znajdują się kraje, które wydają zbyt wiele na opiekę zdrowotną i są bardzo mało wydajne – mówi prof. Bjornberg. - Rumunia i Bułgaria mają tradycję długich pobytów w szpitalu, na które nie mogą sobie pozwolić. Polska i Węgry próbują zaprzeczyć potrzebie radykalnej reformy systemów opieki zdrowotnej. A Irlandia przywiązała się do nieefektywnego, nierównego finansowania półprywatnego - dodaje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post