Czy technicy farmaceutyczni powinni wrócić do aptek?

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Czy technicy farmaceutyczni powinni wrócić do aptek?

Post autor: Asystentka »

Konfederacja Lewiatan jest zdania, że likwidacja kształcenia techników farmaceutycznych może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo lekowe pacjentów i funkcjonowanie przemysłu farmaceutycznego. Naczelna Izba Aptekarska uważa natomiast, że najpierw trzeba uregulować zawód farmaceuty.

Kształcenie techników farmaceutycznych określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, a więc decyzja dotycząca ewentualnego rozpoczęcia dyskusji na temat wznowienia naboru dla osób chcących kształcić się w tym zawodzie zależy w dużej mierze od resortu edukacji. Ale resort zdrowia może wnioskować do MEN o wznowienie kształcenia. Na razie jednak Ministerstwo analizuje zapotrzebowanie na rynku pracy na techników farmaceutycznych.

Brak techników farmaceutycznych, to wyższe koszty dla aptek

Decyzję o zaprzestaniu kształcenia łatwo podjąć, ale ewentualne przywrócenie w przyszłości całej struktury szkolnictwa w tym zakresie nie będzie już takie proste - twierdzi dr Dobrawa Biadun, radca prawny Lewiatana. Decyzja o likwidacji tego zawodu ograniczy dostęp do świadczeń, zwłaszcza w placówkach obrotu pozaaptecznego, a także na terenach wiejskich, bo zabierze to prawo do samodzielnego prowadzenia punktów aptecznych przez techników farmaceutycznych. Wpłynie też na wzrost kosztów funkcjonowania aptek ogólnodostępnych, aptek szpitalnych i działów farmacji szpitalnej w związku z koniecznością zatrudnienia farmaceutów do czynności, które do tej pory wykonywali technicy farmaceutyczni – uważają przedsiębiorcy.

- Nie wolno zaprzestawać kształcenia w zawodzie, który cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony pracowników i jest na niego zapotrzebowanie. Jeżeli w toku dyskusji międzyresortowych nie uda się osiągnąć korzystnego dla przedsiębiorców rozwiązania wnosimy o przesunięcie terminu wygaszenia tego zawodu o co najmniej 5 lat, aby w tym czasie wprowadzić rozwiązania wychodzące naprzeciw oczekiwaniom wszystkich zainteresowanych stron - proponuje Biadun.

Co na to Naczelna Izba Aptekarska?

O zdanie na temat przywrócenia kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego zapytaliśmy Naczelną Izbę Aptekarską. - W naszej ocenie trudno powrócić do dyskusji o przyszłości zawodu technika farmaceutycznego, dopóki nie zostanie uchwalona ustawa o zawodzie farmaceuty, która w jasny sposób określi rolę i uprawnienia stawiane przed farmaceutami, m.in. w zakresie prowadzenia opieki farmaceutycznej – wyjaśnia rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno. Ewentualny powrót do rozmów na temat wznowienia kształcenia techników farmaceutycznych będzie możliwy dopiero po tym okresie. Dyskusja miałaby sens tylko wtedy, gdy przedstawione zostaną konkretne propozycje rozwiązań zmierzających do podniesienia jakości kształcenia placówek prowadzących takie kursy. - W tym celu zasadne wydaje się przeprowadzenie akredytacji jednostek szkolących, a także opracowanie standardu kształcenia oraz katalogu czynności, które w aptece może wykonywać technik – wskazuje rzecznik NIA.
Aleksandra Smolińska, Janusz Maciejowski
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post