Badanie za pomocą impedancji bioelektrycznej

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
Asystentka

Badanie za pomocą impedancji bioelektrycznej

Post autor: Asystentka »

Czy u każdego można bezpiecznie ocenić skład ciała? Badanie za pomocą impedancji bioelektrycznej
Dr n. med. Agnieszka Serafin
I Katedra i Klinika Kardiologii WUM, Warszawa

Badanie za pomocą impedancji bioelektrycznej (BIA) jest bezpieczną, wiarygodną i coraz bardziej dostępną metodą oceny składu ciała. Pozwala ona na dokładną ocenę zawartości poszczególnych składowych takich jak tkanka tłuszczowa, masa mięśniowa zawartość wody i kości. Ocena stanu odżywienia wyłącznie na podstawie pomiarów antropometrycznych nie daje możliwości prowadzenia kontroli przyrostu masy mięśniowej, zmiany zawartości tkanki tłuszczowej czy kontroli stopnia nawodnienia organizmu a może mieć to kluczowe znaczenie dla powodzenia wdrożonych programów terapeutycznych.

Badanie metodą BIA wykorzystuje różnicę oporu różnych tkanek na przepływ prądu o niskim natężeniu (≤1 mA). Stosowane częstotliwości prądu nie powodują podrażnienia nerwów, badanie dla pacjenta jest nieodczuwalne. Może ono być bezpiecznie stosowane u większości osób zarówno zdrowych, jak i cierpiących na różnego rodzaju choroby przewlekłe. Jest metodą szczególnie przydatną w monitorowaniu przebiegu leczenia u osób cierpiących na choroby związane z zaburzeniami metabolicznymi.

Postęp w zakresie technologii urządzeń do BIA jest ogromny, ale w związku z brakiem jednoznacznych danych przyjmuje się jednak, że badanie to nie powinno być wykonywane u osób z wszczepionym stymulatorem lub defibrylatorem serca, implantowanymi automatycznymi, elektronicznymi urządzeniami (np. pompy) czy wszczepionymi metalowymi urządzeniami. Badania tego nie należy wykonywać także u kobiet w ciąży.

Należy unikać również przeprowadzania badania tą metodą gdy zachodzi podejrzenie znaczących zmian w zakresie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, poza sytuacją w której BIA wykorzystywane jest do monitorowania stopnia nawodnienia. Badanie powinno być wykonywane co najmniej 4 godziny po posiłku, najlepiej przeprowadzić badanie na czczo. Nie zaleca się też wykonywania badania po wysiłku fizycznym – wskazany jest co najmniej kilkugodzinny, a najlepiej 12-godzinny odpoczynek. Na wynik badania może mieć wpływ także wcześniejsze spożycie alkoholu, środków diuretycznych, należy więc ich unikać przed badaniem. U kobiet wynik badania może być zaburzony w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Wynik badania może być nieprawidłowy u osób z podwyższoną temperaturą ciała (gorączka) lub przy znacznym wychłodzeniu organizmu.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post