Bisacodyl VP (bisakodyl)tabletki dojelitowe na zatwardzenia

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Bisacodyl VP (bisakodyl)tabletki dojelitowe na zatwardzenia

Post autor: Asystentka »

Preparat zawiera substancję: bisakodyl
Lek dostępny bez recepty
Co to jest Bisacodyl VP?
Preparat o działaniu przeczyszczającym.
Co zawiera i jak działa Bisacodyl VP?
Substancją czynną preparatu jest bisakodyl, pochodna difenylometanu (ester octowy difenolu). Bisakodyl ma działanie przeczyszczające. Po dotarciu do jelita grubego bisakodyl ulega hydrolizie do aktywnego metabolitu, który działa bezpośrednio na sploty nerwowe błony śluzowej jelita grubego. Jego działanie jest miejscowe i polega na pobudzeniu perystaltyki jelita grubego oraz hamowaniu wchłaniania wody i elektrolitów w jelicie grubym. Przyczynia się to do zwiększenia uwodnienia stolca i rozluźnienia jego konsystencji, pobudzenia defekacji i przyspieszenia pasażu treści jelitowej. Po podaniu bisakodylu w postaci tabletek dojelitowych działanie przeczyszczające uzyskiwane jest po 6–12 godzinach.
Kiedy stosować Bisacodyl VP?
Wskazania do stosowania preparatu obejmują:
· zaparcia różnego pochodzenia (np. nawykowe i przewlekłe zaparcia u obłożnie chorych lub u osób w podeszłym wieku, zaparcia po zmianie diety, zaparcia w okresie pooperacyjnym i inne)
· opróżnienie jelita przed badaniami diagnostycznymi i zabiegami chirurgicznymi (np. rektoskopią, cholecystografią, urografią, rentgenodiagnostyką jamy brzusznej, zdjęciami radiologicznymi odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa).
Kiedy nie stosować tego preparatu?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie stosować jeżeli występują: zespół ostrego brzucha (m. in. niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego), choroba Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, krwawienie z przewodu pokarmowego, ciężkie odwodnienie.
Nie należy stosować u kobiet w ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.
Nie stosować u dzieci do 4. roku życia.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Bisacodyl VP?
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Nie należy stosować preparatu systematycznie przez długi okres czasu; długotrwałe stosowanie może prowadzić do przyzwyczajenia i niemożności wypróżnienia bez stosowania coraz silniejszych środków przeczyszczających oraz do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, w tym zmniejszenia stężenia potasu we krwi (hipokaliemia). W przypadku konieczności częstego stosowania leków przeczyszczających zawsze zaleca się konsultację lekarską i ustalenie przyczyny zaparcia.
Nie stosować jeżeli występują bóle brzucha o nieustalonej przyczynie, nudności lub wymioty.
Stosowanie preparatu może być związane z wystąpieniem zawrotów głowy oraz omdleń, związanych zwykle z wysiłkiem podczas wypróżniania oraz odruchem naczyniowo-nerwowym (nagłe rozszerzenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie ciśnienia tętniczego) wywołanym bólem brzucha.
Tabletki dojelitowe powinny być przyjmowane w całości, bez rozgryzania lub kruszenia; postać leku zapobiega drażniącemu działaniu leku na żołądek.
U dzieci do 10. roku życia oraz u chorych przed badaniami diagnostycznymi lub zabiegami chirurgicznymi preparat może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza i pod jego nadzorem.
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:
· preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Bisacodyl VP
Preparat ma postać tabletek dojelitowych do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Nie stosować u dzieci do 4. roku życia. U dzieci do 10. roku życia nie stosować bez zalecenia lekarza.
Krótkotrwałe leczenie zaparć:
Dorośli i dzieci po 10. roku życia: 5-10 mg (1–2 tabletki) 1 raz na dobę, zwykle na noc, przed snem; dzieci 4.–10. roku życia: 5 mg (1 tabletka) 1 raz na dobę, zwykle na noc, przed snem.
Przygotowanie do badań diagnostycznych i zabiegów chirurgicznych (preparat powinien być stosowany pod nadzorem lekarza):
Dorośli i dzieci po 10. roku życia: 10 mg (2 tabletki) rano i 10 mg (2 tabletki) wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lub zabieg; rano w dniu badania lub zabiegu zwykle zalecane jest przyjęcie bisakodylu w postaci czopka; dzieci 4.–10. roku życia: 5 mg (1 tabletka) wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lub zabieg; rano w dniu badania lub zabiegu zwykle zalecane jest przyjęcie bisakodylu w postaci czopka.
U osób w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby nie ma konieczności modyfikacji dawki.
Sposób przyjmowania leku: tabletki połykać w całości (nie rozgryzać, nie kruszyć), popijając obficie wodą.
Czy można stosować Bisacodyl VP w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku.
Nie wolno stosować preparatu u kobiet w okresie ciąży, chyba że w ściśle uzasadnionych przypadkach, lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Stosowanie preparatu z lekami zmniejszającymi kwaśność soku żołądkowego (takimi jak: leki zobojętniające sok żołądkowy, inhibitory pompy protonowej) lub z mlekiem zwiększa ryzyko podrażnienia błony śluzowej żołądka. Preparat należy przyjmować nie wcześniej niż 1 godzinę po przyjęciu ww. leków lub po spożyciu mleka.
Preparat stosowany równolegle z lekami moczopędnymi lub kortykosteroidami może zwiększać ryzyko zaburzeń równowagi elektrolitowej (w tym ryzyko hipokaliemii), zwłaszcza gdy stosowane są duże dawki bisakodylu.
Preparat, szczególnie stosowany w dużych dawkach, poprzez zaburzenia równowagi elektrolitowej (zmniejszenie stężenia potasu we krwi) może nasilać działanie glikozydów nasercowych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, również Bisacodyl VP może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Mogą wystąpić: bóle brzucha, biegunka, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Bardzo rzadko możliwe reakcje nadwrażliwości, w tym reakcje anafilaktyczne (poważne reakcje mogące stanowić zagrożenie życia) i obrzęk naczynioruchowy (między innymi możliwy obrzęk twarzy, obrzęk gardła i krtani mogący utrudniać oddychanie i przełykanie).
Inne preparaty na rynku polskim zawierające bisakodyl

Bisacodyl GSK (czopki)
Dulcobis (tabletki dojelitowe)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post