Bisacodyl GSK (bisakodyl) - czopki na zatwardzenia

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Bisacodyl GSK (bisakodyl) - czopki na zatwardzenia

Post autor: Asystentka »

Preparat zawiera substancję: bisakodyl
Lek dostępny na receptę
Co to jest Bisacodyl GSK?
Preparat o działaniu przeczyszczającym.
Co zawiera i jak działa Bisacodyl GSK?
Substancją czynną preparatu jest bisakodyl, pochodna difenylometanu (ester octowy difenolu). Bisakodyl ma działanie przeczyszczające. Po dotarciu do jelita grubego bisakodyl ulega hydrolizie do aktywnego metabolitu, który działa bezpośrednio na sploty nerwowe błony śluzowej jelita grubego. Jego działanie jest miejscowe i polega na pobudzeniu perystaltyki jelita grubego oraz hamowaniu wchłaniania wody i elektrolitów w jelicie grubym. Przyczynia się to do zwiększenia uwodnienia stolca i rozluźnienia jego konsystencji, pobudzenia defekacji i przyspieszenia pasażu treści jelitowej. Po podaniu bisakodylu w postaci czopków działanie przeczyszczające uzyskiwane jest po 30–60 minutach.
Kiedy stosować Bisacodyl GSK?
Wskazania do stosowania preparatu obejmują:
· krótkotrwałe objawowe leczenie zaparć, w tym nawykowe i przewlekłe zaparcia u obłożnie chorych oraz u osób w podeszłym wieku (po 65. roku życia)
· przygotowanie do badań diagnostycznych, zabiegów chirurgicznych i położniczych oraz w okresie okołooperacyjnym.
Kiedy nie stosować tego preparatu?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie stosować jeżeli występują: niedrożność, zwężenia lub atonia jelit, ostre stany zapalne w obrębie jamy brzusznej (w tym zapalenie wyrostka robaczkowego, ostre choroby zapalne jelit, choroba Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), ostry ból brzucha połączony z nudnościami i wymiotami, ciężkie odwodnienie (objawiające się silnym pragnieniem, znacznym zmniejszeniem objętości wydalanego moczu oraz częstości jego wydalania).
Nie należy stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.
Nie stosować u dzieci i młodzieży.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Bisacodyl GSK?
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Nie należy stosować preparatu dłużej niż 5 dni; długotrwałe stosowanie może prowadzić do przyzwyczajenia i niemożności wypróżnienia bez stosowania coraz silniejszych środków przeczyszczających oraz do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, w tym zmniejszenia stężenia potasu we krwi (hipokaliemia).
Stosowanie preparatu może prowadzić do biegunki i odwodnienia, objawiającego się wzmożonym pragnieniem oraz skąpomoczem. W przypadku wystąpienia biegunki u osób, u których odwodnienie może być szczególnie niebezpieczne (np. chorzy z niewydolnością nerek, osoby w podeszłym wieku) należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem.
W okresie stosowania preparatu może dojść do pojawienia się niewielkich ilości krwi w kale (objaw ten zwykle ustępuje samoistnie).
Stosowanie preparatu może być związane z wystąpieniem zawrotów głowy oraz omdleń, związanych zwykle z wysiłkiem podczas wypróżniania oraz reakcją wazowagalną (odruchem naczyniowo-nerwowym prowadzącym do nagłego rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenie ciśnienia tętniczego) wywołaną bólem brzucha.
Częste stosowanie preparatu u osób w podeszłym wieku może nasilić osłabienie, niedociśnienie tętnicze związane ze zmianą pozycji ciała (hipotonia ortostatyczna) oraz zaburzenia koordynacji związane z utratą płynów i elektrolitów.
Preparat nie powinien być stosowany u chorych ze szczeliną odbytu lub z wrzodziejącym zapaleniem guzków krwawniczych ze względu na możliwość wystąpienia miejscowego podrażnienia i bólu.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy wziąć pod uwagę fakt, że preparat może powodować zawroty głowy lub omdlenia. Jeżeli wystąpią zawroty głowy lub omdlenia podczas stosowania bisakodylu należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Bisacodyl GSK
Preparat ma postać czopków doodbytniczych. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania krótkotrwałego u dorosłych.
Dorośli: 1 czopek (10 mg) 1 raz na dobę, zwykle rano.
Nie stosować u dzieci.

Czy można stosować Bisacodyl GSK w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Nie należy stosować preparatu u kobiet w okresie ciąży, szczególnie w I trymestrze ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Jeżeli lekarz, po rozważeniu oczekiwanych korzyści i możliwego ryzyka, uzna stosowanie preparatu za bezwzględnie konieczne, zaleci także zachowanie odpowiednich środków ostrożności.
Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz po rozważeniu oczekiwanych korzyści i możliwego ryzyka, zaleci jego stosowanie.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Nie należy równolegle z preparatem stosować:
· leków moczopędnych - ryzyko zaburzeń równowagi elektrolitowej (w tym ryzyko hipokaliemii)
· kortykosteroidów (sterydy kory nadnerczy) - ryzyko zaburzeń równowagi elektrolitowej (w tym ryzyko hipokaliemii)
· glikozydów nasercowych - poprzez zaburzenia równowagi elektrolitowej, w tym zmniejszenie stężenia potasu we krwi preparat może nasilać działanie glikozydów nasercowych i zaburzenia czynności serca.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, również Bisacodyl GSK może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Często mogą wystąpić: bóle brzucha, bolesne skurcze jelit, nudności, biegunka prowadząca niekiedy do hipokaliemii. Niezbyt często: zawroty głowy, obecność krwi w kale, wymioty, podrażnienie okolic odbytu (ból, pieczenie, krwawienie). Jeżeli wystąpi ból i krwawienie z okolicy odbytu należy przerwać stosowanie preparatu i natychmiast skonsultować się z lekarzem. Rzadko możliwe odwodnienie, omdlenia, zapalenie jelita grubego oraz reakcje nadwrażliwości, w tym reakcje anafilaktyczne (poważne reakcje mogące stanowić zagrożenie życia) i obrzęk naczynioruchowy (między innymi możliwy obrzęk twarzy, obrzęk gardła i krtani mogący utrudniać oddychanie i przełykanie).

Inne preparaty na rynku polskim zawierające bisakodyl

Bisacodyl VP (tabletki dojelitowe)
Dulcobis (tabletki dojelitowe)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post