Niepłodność mężczyzn - kiedy rośnie ryzyko?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Niepłodność mężczyzn - kiedy rośnie ryzyko?

Post autor: Asystentka »

Choć większość młodych mężczyzn wie, że styl życia może oddziaływać na jakość nasienia, mimo to często mają kontakt z czynnikami, które mogą zaburzyć płodność, wynika z badań IQS na rzecz kampanii „Płodny Polak”. Do nich należy chociażby trzymanie telefonu komórkowego w kieszeni spodni - twierdzą realizatorzy badania.

65 proc. młodych Polaków przyznaje, że umieszcza telefon komórkowy w kieszeni spodni. Mężczyźni deklarują również, że często sięgają po alkohol - 40 proc., odczuwają stres - 36 proc., ponadto pracują w pozycji siedzącej – 35 proc., co może prowadzić do obniżenia parametrów nasienia i skutkować problemami z poczęciem dziecka.

- Szacuje się, że z niepłodnością, zmaga się już nawet co piąta para w Polsce. Jest to problem, który w podobnym stopniu dotyka kobiety i mężczyzn. Szkodliwe dla męskiego nasienia mogą być codzienne przyzwyczajenia, sposób pracy, odżywiania się, spędzania wolnego czasu, kondycja fizyczna, a nawet nowoczesne rozwiązania, jak chociażby podgrzewane fotele samochodowe czy telefony komórkowe noszone w kieszeniach spodni - mówi dr Grzegorz Mrugacz, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian, ekspert merytoryczny kampanii „Płodny Polak”.

Związek między korzystaniem z telefonów komórkowych a męską płodnością jest badany przez naukowców z różnych stron świata. Wyniki wskazują na powiąza­nie między promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez telefony i jakością spermy. Może ono zmniejszyć ruchliwości plemników, ale też ich ilość.

Ważne jest aby mężczyźni, którzy chcą zostać tatą,​ nie tylko byli w pełni świadomi czynników negatywnie wpływających na płodność, ale również dążyli do ich wyeliminowania, bądź przynajmniej ograniczenia w swoim życiu, jak i nie zapominali o profilaktycznych badaniach nasienia -

Zdaniem specjalistów andrologów, męskiej płodności szkodzi zwłaszcza podnoszenie temperatury jąder, ich przegrzewanie zaburza proces spermatogenezy, czyli powstawania i dojrzewania plemników. Prowadzić do tego może chociażby tak bardzo powszechna w dzisiejszych czasach siedzą­ca praca, którą wykonuje 35 proc. mężczyzn w wieku 18-35 lat. Także niewskazane jest częste trzymanie laptopa na kolanach, z uwagi na ciepło emitowane z urządzenia, natomiast robi tak 17 proc. młodych Polaków.

Okazuje się również, że moda może mieć zgubny skutek dla męskiej płodności. Noszenie obcisłej bielizny czy spodni powoduje ucisk i podwyższenie temperatury jąder, jednak 15 proc. młodych mężczyzn taką garderobę dosyć często zakłada.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post