Światowy Dzień Walki z Rakiem. ASCO uznaje za sukces roku immunoterapię

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Światowy Dzień Walki z Rakiem. ASCO uznaje za sukces roku immunoterapię

Post autor: Asystentka »

Światowy Dzień Walki z Rakiem przypada co roku 4 lutego. W Polsce m.in. Wielkopolskie Centrum Onkologii proponuje wykłady i warsztaty na tematy nowotworów. Tymczasem przez ASCO immunoterapia po raz drugi została uznana za kliniczny sukces roku, wynika z raportu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Podobnie było w roku ubiegłym.
Według ASCO od listopada 2015 roku do października 2016 roku zanotowano szereg sukcesów i punktów zwrotnych odnośnie immunoterapii. ASCO zwraca uwagę, że immunoterapia zmieniła perspektywę dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem szczególnie przy nowych lekach takich jak pembrolizumab i niwolumab, ale także ipilimumab. Zmianie uległ paradygmat w raku płuca a standard chemioterapii w zaawansowanym raku płuca został zastąpiony. Mowa o dwóch lekach pembrolizumabie i niwolumabie dopuszczonych w leczeniu II linii u pacjentów leczonych na niedrobnokomórkowego raka płuca. Do tej broni dochodzi także atezolizumab. Pembrolizumab został także dopuszczony w I linii leczenia po tym jak badania wykazały poprawę przeżycia w porównaniu z chemioterapią u pacjentów z ekspresją PD-L1.

Zielone światło w USA pojawiło się także dla immunoterapii w nowotworze pęcherza moczowego, nowotworów głowy i szyi oraz chłoniaku Hodgkina. W raku pęcherza moczowego atezolizumab stał się pierwszą nową terapią od kilku dekad – zauważa ASCO. Lek uzyskał przyśpieszoną zgodę na stosowanie w oparciu o lepsze wskaźniki odpowiedzi w porównaniu do chemioterapii. Niwolumab został zaaprobowany we wznowie lub zaawansowanych nowotworach głowy i szyi po tym jak wykazał poprawę przeżycia w porównaniu do chemioterapii jak również poprawę jakości życia. Także ten preparat został dopuszczony do obrotu w chłoniaku Hodgkina.

W Polsce lekarze także wiążą duże nadzieje z immunoterapią. W czerniaku już dysponujemy terapiami na miarę standardów światowych, w raku płuca nowe leki w immunoterapii czekają na decyzje refundacyjne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post