Monakolina K sposób na prawidłowy poziom cholesterolu we krwi

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Monakolina K sposób na prawidłowy poziom cholesterolu we krwi

Post autor: Asystentka »

Ryż znany jest od tysięcy lat. Jednak na szczególną uwagę zasługuje tylko czerwona odmiana. W jego ziarnach ukryta się monakolina K, która pomaga utrzymać prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi.

Dyslipidemia to najbardziej rozpowszechniony czynnik ryzyka choroby niedokrwiennej serca, a statyny to wciąż najważniejsze leki hipolipemizujące[1]. Ich alternatywą jest monakolina K, która ma wysoką skuteczność w leczeniu, jest bezpieczna i zaczyna odgrywać znaczącą rolę w nowoczesnej terapii kardiologicznej.

Ryż czerwony i monakolina K – rola w leczeniu dyslipidemii

Monakolina K, znana również pod nazwą naturalna lowastatyna, pochodzi z ryżu zabarwionego na czerwono, który został poddany fermentacji grzybem Monascus purpureus. To fitostatyna, odpowiadająca za prawidłowy poziom lipidów (cholesterolu LDL, HDL oraz trójglicerydów). Jej pozytywne działanie odkryli japońscy uczeni z Uniwersytetu w Tokio. Z kolei Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) potwierdził szczególną rolę monakoliny K w zapobieganiu chorób sercowo-naczyniowych[2]. Postęp cywilizacyjny, zła dieta oraz brak aktywności fizycznej przyczynia się do stale rosnącej liczby osób dotkniętych tymi schorzeniami, które wynikają z nieodpowiedniego stylu życia. To przyczynia się również do większej ilości zachorowań na miażdżycę, udarów oraz zawałów serca. Jak się okazuje, o występowaniu dyslipidemii można nawet nie zdawać sobie sprawy przed długi czas. Pomimo wypracowanych przez ESC (European Society of Cardiology) i EAS (European Atherosclerosis Society) standardów postępowania w dyslipidemii, zaakceptowanych przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, skuteczność leczenia tej choroby jest wciąż na niskim poziomie[3].
Monakolina K alternatywą dla statyn

Podczas badania „Standardy Stosowania Statyn w Polsce”, które przeprowadzono na prawie 50 tysiącach polskich pacjentów leczonych ambulatoryjnie, zalecane stężenie całkowite cholesterolu osiąga co szósty, a LDL – co czwarty pacjent[4]. To dlatego w leczeniu dyslipidemii kluczową rolę odgrywają statyny, czyli inhibitory reduktazy HMG-CoA. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi, które można zaobserwować podczas leczenia statynami, są objawy dyspeptyczne, bóle brzucha i wzdęcia. Pacjenci mogą obserwować u siebie również bóle mięśniowe, problemy z sercem, zaburzenia pracy nerek oraz wątroby[5]. Między innymi dlatego statyn nie mogą przyjmować kobiety w ciąży. Monakolina K jest alternatywą dla statyn, które są wytwarzane syntetycznie. Wprowadzenie monakoliny K do codziennej diety stanowi jeden z kluczowych czynników ochrony serca oraz całego układu krążenia. Ta naturalna lowastatyna korzystnie działa na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu już w przypadku jej spożycia na poziomie 10 mg dziennie.

Monakolina K a cholesterol

Choć cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w nadmiarze potrafi być bardzo szkodliwy. Kiedy poziom LDL jest za wysoki, cholesterol zaczyna oblepiać ścianki tętnic. Blaszka miażdżycowa zwęża światło naczyń i prowadzi do niedokrwienia serca i zawału. Zadaniem monakoliny K jest utrzymanie lipidów na odpowiednim poziomie, wychwytywanie cząsteczek cholesterolu LDL i zbijanie poziomu trójglicerydów – co w skrócie można nazwać profilaktyką przedzawałową. Badania na podstawie metaanalizy potwierdzają, że obniżenie poziomu LDL o każde 40 mg/dl powoduje redukcję śmiertelności ogólnej o 10%, redukcję ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych o 20% oraz redukcję ryzyka udaru mózgu o 17%[6].

Suplementacja i zdrowy tryb życia

Należy pamiętać, że regularne stosowanie produktów z Monakoliną K (np. suplement diety Cholester) powinno być tylko dodatkiem do zbilansowanej diety, sportu i zdrowego stylu życia. Aby obniżyć poziom cholesterolu warto zmienić swoje codzienne nawyki: smażenie na głębokim oleju zastąpić grillowaniem lub pieczeniem, tłuszcze zwierzęce zamienić na roślinne, a niezdrową żywność z dużą ilością cukru na dietetyczne dania, pełne witamin i minerałów. Nie można zapominać o spożywaniu wody (minimum 2 litry dziennie) oraz chociaż 30-minutowej aktywności w ciągu dnia.
Załączniki
monakolina.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post