Zaciśnięcie pępowiny i przetoczenie krwi z łożyska

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Zaciśnięcie pępowiny i przetoczenie krwi z łożyska

Post autor: Asystentka »

Zaciśnięcie pępowiny i przetoczenie krwi z łożyska. Opinia RCOG 2015
Tłumaczyła lek. Agnieszka Pacek

Skróty: CI – przedział ufności; MD – średnia różnic; RR – ryzyko względne

© 2015 Royal College of Obstetricians and Gynaecologists. All rights reserved. Opublikowano za zgodą i dzięki uprzejmości Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, Londyn, 2015.
Translated from: Royal College of Obstetricians and Gynaecologists. Clamping of the umbilical cord and placental transfusion. Scientific Impact Paper, No. 14. London: RCOG; 2015, with the permission of the Royal College of Obstetricians and Gynaecologists.
Wprowadzenie

Przepływ krwi w tętnicach pępowinowych oraz żyle pępowinowej utrzymuje się zwykle przez kilka minut od narodzin dziecka. Mianem przetoczenia krwi z łożyska określany jest przepływ w tym czasie dodatkowej objętości krwi do układu krążenia noworodka. Natychmiastowe zaciśnięcie pępowiny, podobnie jak profilaktyczne zastosowanie leków obkurczających macicę oraz kontrolowane pociąganie sznura pępowinowego, tradycyjnie zaleca się jako jeden z elementów aktywnego prowadzenia trzeciego okresu porodu, mającego na celu zmniejszenie ryzyka krwotoku poporodowego.1 Zapobiegawcze stosowanie leków obkurczających macicę istotnie zmniejsza ryzyko poważnych krwotoków.2 Czas upływający do zaciśnięcia pępowiny nie wydaje się wpływać znacząco na utratę krwi podczas porodu.3

Trudności w opracowaniu omawianego zagadnienia są związane z występowaniem rozbieżności pomiędzy terminologią i definicjami używanymi w różnych badaniach. Autorzy niniejszej opinii proponują, aby określenie „natychmiastowe zaciśnięcie pępowiny” stosować w przypadku wykonania tej procedury w ciągu 30 sekund od narodzin dziecka. Odroczone zaciśnięcie pępowiny autorzy definiują jako klemowanie pępowiny po upływie co najmniej 2 minut od porodu. Autorzy opinii proponują używanie określenia „odroczone”, sugerującego wykonywanie zaplanowanej procedury, w przeciwieństwie do stosowanego wcześniej terminu „opóźnione”, który nasuwa na myśl działanie wykonane później, niż by należało. Zaciskanie pępowiny w okresie między 30 sekundami a 2 minutami po urodzeniu dziecka nie mieści się w powyższych definicjach, dlatego okres ten można by określić mianem pośredniego czasu zaciskania pępowiny. Autorzy niniejszej publikacji starali się objaśnić terminologię używaną w każdym z cytowanych badań, o ile było to możliwe. Należy podkreślić, że najlepszą metodę postępowania w opiece położniczej stanowi dokumentowanie czasu zaciskania pępowiny, a nie stosowanie sztucznej klasyfikacji.

Natychmiastowe zaciskanie pępowiny zamiast odroczonego nie jest powszechnie akceptowanym elementem aktywnego prowadzenia trzeciego okresu porodu, a najlepszy moment wykonania tej procedury pozostaje nieokreślony. Przegląd standardów postępowania w 1175 ośrodkach w 14 krajach europejskich wykazał, że w 2/3 z nich klemowanie pępowiny przeprowadza się bezpośrednio po porodzie, a w 90% z nich rutynowo podaje się profilaktycznie leki obkurczające macicę.4 International Federation of Gynecology and Obstetrics5 oraz Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization – WHO)6 nie zalecają obecnie natychmiastowego zaciskania pępowiny jako elementu aktywnego postępowania w trakcie porodu.
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG) należy „klemować pępowinę nie wcześniej, niż to jest konieczne, mając na względzie ocenę kliniczną”.7

Stanowisko WHO jest następujące: „Późne zaciskanie pępowiny (wykonywane 1–3 min po porodzie) rekomenduje się w przypadku wszystkich porodów jako wstępny i istotny element opieki nad noworodkiem. (...) Wczesne klemowanie pępowiny (<1 min po porodzie) nie jest zalecane, chyba że noworodek znajduje się w stanie zamartwicy i istnieje konieczność niezwłocznego rozpoczęcia resuscytacji”. 6 National Institute for Health and Care Excellence (NICE) zaleca, aby u zdrowych kobiet w ciąży donoszonej nie zaciskać pępowiny w ciągu pierwszych 60 sekund po porodzie, z wyjątkiem sytuacji gdy pojawiają się wątpliwości dotyczące ciągłości sznura pępowinowego lub częstotliwości rytmu serca noworodka.8 Organizacja rekomenduje ponadto klemowanie pępowiny przed upływem 5 minut, aczkolwiek należy mieć na względzie preferencje pacjentek odnośnie do dalszego odraczania tej procedury. Niniejszy dokument zawiera podsumowanie dotychczasowej wiedzy na temat fizjologii przetoczenia krwi z łożyska oraz przegląd danych dotyczących czasu zaciskania pępowiny.
2. Fizjologia przetoczenia krwi z łożyska
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post