Leczenie przeciwkrzepliwe w schyłkowej niewydolności nerek

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
Asystentka

Leczenie przeciwkrzepliwe w schyłkowej niewydolności nerek

Post autor: Asystentka »

prof. dr hab. n. med. Anetta Undas
Instytut Kardiologii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie

Od Redakcji: Artykuł zawiera odpowiedzi na pytania zadane przez uczestników XV Krajowej Konferencji Szkoleniowej Towarzystwa Internistów Polskich „Postępy w chorobach wewnętrznych – INTERNA 2016” w Warszawie 8–9 kwietnia i w Krakowie 20–21 maja 2016 r.

Jak cytować: Undas A.: Leczenie przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe. Med. Prakt., 2016; 12: 106–110

Skróty: ASA – kwas acetylosalicylowy, eGFR – oszacowana wielkość przesączania kłębuszkowego, HDCz – heparyna drobnocząsteczkowa, HNF – heparyna niefrakcjonowana, LVEF (left ventricular ejection fraction) – frakcja wyrzutowa lewej komory, NOAC (non-vitamin K antagonist oral anticoagulants) – doustny antykoagulant niebędący antagonistą witaminy K, VKA (vitamin K antagonist) – antagonista witaminy K
Jak należy leczyć zakrzepicę żył głębokich u chorych dializowanych z powodu przewlekłej choroby nerek?

Jeżeli chory jest dializowany, to nie można u niego stosować w leczeniu zakrzepicy żył głębokich leków z grupy doustnych antykoagulantów niebędących antagonistami witaminy K (NOAC). Do wyboru pozostają heparyny – niefrakcjonowana (HNF) i drobnocząsteczkowe (HDCz) – oraz antagoniści witaminy K (VKA). U chorych z upośledzeniem czynności nerek (z eGFR <30 ml/min) preferuje się w leczeniu wstępnym HNF w dawce 5000 IU s.c. co 8 godzin lub we wlewie dożylnym w dawce dostosowywanej na podstawie aPTT. Udokumentowaną zakrzepicę należy leczyć przez co najmniej 3 miesiące. Trzeba jednak pamiętać, że chorzy dializowani są obciążeni 3–10 razy większym ryzykiem poważnego krwawienia.

Dlatego należy skrupulatnie kontrolować terapię z użyciem VKA, mierząc INR zwykle co 2 tygodnie i utrzymując go w przedziale 2,0–2,5. Jeśli pacjent nie wyraża zgody na leczenie za pomocą VKA lub nie toleruje takiego leczenia, można rozważyć stosowanie HDCz, ale wtedy sugeruje się ocenę aktywności anty-Xa, ponieważ niewydolność nerek wiąże się z kumulacją tych leków (już przy klirensie kreatyniny <30 ml/min dawkę powinno się zmniejszyć o połowę).
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post