Brak nadzoru nad suplementami diety

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Brak nadzoru nad suplementami diety

Post autor: Asystentka »

NIK: nie działa nadzór nad suplementami diety

Z 45 suplementów diety, które nie powinny być wprowadzone do obrotu z uwagi na zawartość niedozwolonych składników, aż 38 w czasie prowadzenia kontroli przez NIK znajdowało się w sprzedaży. Wśród nich były takie, które zagrażają życiu i zdrowiu.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat funkcjonowania rynku suplementów diety. – To rynek wysokiego ryzyka zdrowotnego – ocenia NIK i wskazuje na niewystarczający nadzór państwa nad dostępnymi w sprzedaży produktami.

Co robią GIS i GIF?

Wymienione produkty zawierały składniki kwestionowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego, stwarzające niebezpieczeństwo dla konsumentów, gdyż mogły m.in. wykazywać właściwości alergenne i rakotwórcze, powodować zakażenia dróg oddechowych i moczowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, przyczyniać się do powstawania ropni, zapalenia wsierdzia, osierdzia, czasami zatruć pokarmowych. Jeszcze w toku kontroli NIK poinformowała GIS o stwierdzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia ludzkiego. Uznając, że suplementy diety nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia, jeżeli są stosowane zgodnie z zaleceniem zamieszczonym na opakowaniu, organy Inspekcji Sanitarnej nie wykonywały w ogóle kompleksowych badań prób suplementów pod kątem zgodności faktycznego składu suplementu ze składem umieszczonym na opakowaniu – stwierdzono w raporcie W Głównym Inspektoracie Sanitarnym nie monitorowano interakcji i działań niepożądanych stosowania suplementów diety.

Nadzór MZ był nierzetelny

Również Minister Zdrowia nierzetelnie wypełniał obowiązki związane z nadzorem nad przestrzeganiem przepisów prawa żywnościowego w odniesieniu do suplementów diety. Resort nie dokonywał oceny ryzyka, nie analizował prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzeń niepożądanych, niebezpiecznych lub wyrządzających szkodę. NIK wykazała także brak zapewnienia warunków organizacyjno-finansowych do realizacji przez Radę do Spraw Monitoringu Żywności i Żywienia zadań związanych z funkcjonowaniem programu monitoringu na potrzeby oceny ryzyka. Zadań tych Rada nie realizowała od 2011 roku. Minister Zdrowia natomiast nie egzekwował od niej przygotowywania stosownych opracowań, przyjmując bierną postawę w tym zakresie i uznając, że brak aktywności Rady nie miał wpływu na efektywność prowadzenia monitoringów w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia. Działania resortu kontrolerzy uznali za fasadowe, a ich działalność można uznać za szkodliwą dla konsumentów suplementów diety. ”W ten sposób przewidziany w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia organ opiniodawczy stał się organem fasadowym, niewpływającym w żadnym stopniu na zapewnienie bezpieczeństwa konsumentom suplementów diety. Co więcej, mimo że mamy do czynienia z organem ustawowym, to trudno w chwili obecnej ustalić, czy organ ten w ogóle istnieje” – czytamy w raporcie.

NIK nakazała szczególny nadzór nad rynkiem suplementów diety

Rynek suplementów diety w Polsce ocenić należy jako obszar wysokiego ryzyka zdrowotnego, niedostatecznie zdiagnozowanego i nadzorowanego przez służby państwowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywnościowe. Najwyższa Izba Kontroli wskazała konieczność objęcia tego obszaru przez Ministra Zdrowia szczególnym nadzorem, w celu wyegzekwowania od organów sprawujących nadzór nad bezpieczeństwem suplementów diety realizacji wszystkich obowiązków wynikających z już obowiązujących aktów prawnych. Należy też podjąć konkretne działania legislacyjne. Ale czy tym razem organy państwowe dostosują się do zaleceń, skoro przez tyle lat nie robiły prawie nic i – pomimo stwierdzenia działań zagrażających życiu i zdrowiu konsumentów – pozostają bezkarne?
Janusz Maciejowski
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post