Stosowanie testosteronu lub inhibitora aromatazy na gruczoł

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
Asystentka

Stosowanie testosteronu lub inhibitora aromatazy na gruczoł

Post autor: Asystentka »

Jak wpływa stosowanie testosteronu lub inhibitora aromatazy na gruczoł krokowy u starszych mężczyzn?


Coraz częściej oferuje się podawanie testosteronu starszym mężczyznom wykazującym związane z wiekiem cechy zmniejszenia stężenia tego hormonu. Często pojawiają się jednak obawy odnośnie do niekorzystnego wpływu takiego postępowania na gruczoł krokowy. Opublikowane dane sugerują ponadto, że w niektórych działaniach testosteronu na gruczoł krokowy może pośredniczyć jego aromatyzacja do estradiolu. Istotnie, opublikowano również badania wskazujące na niezależny od testosteronu wpływ estrogenów na gruczoł krokowy. Jaki jest wpływ podawania testosteronu lub zahamowania czynności aromatazy na gruczoł krokowy u starszych mężczyzn?

Odpowiedzi na to pytanie miało udzielić przeprowadzone przez grupę amerykańskich badaczy prospektywne badanie z randomizacją, do którego zakwalifikowano 31 mężczyzn w wieku ≥65 lat, u których stężenie testosteronu wynosiło <350 ng/ml (stężenie testosteronu oznaczano metodą spektrometrii masowej). Chorych przydzielono losowo do trzech grup: w pierwszej podawano testosteron w postaci żelu przezskórnego, w drugiej – doustny inhibitor aromatazy, a w trzeciej placebo. Głównymi ocenianymi wskaźnikami były: objętość gruczołu krokowego mierzona metodą ultrasonografii przezodbytniczej, stężenie PSA, a także wynik w punktowej skali oceny dolegliwości ze strony dolnego odcinka dróg moczowych (wszystkie wskaźniki oceniano wyjściowo i po 12 miesiącach).

Stwierdzono, że stężenie testosteronu zwiększyło się w obu grupach leczonych. Stężenie estradiolu zwiększyło się w grupie leczonej testosteronem i zmniejszyło w grupie otrzymujących inhibitor aromatazy. Po 12 miesiącach objętość gruczołu krokowego zwiększyła się istotnie jedynie u otrzymujących testosteron (o 4,5 cm3±1,76cm3, p <0,05), natomiast po 6 miesiącach w obu grupach leczonych odnotowano istotne zwiększenie stężenia PSA. Wynik w punktowej skali nasilenia objawów ze strony dolnego odcinka układu moczowego zwiększył się istotnie jedynie u leczonych testosteronem.

Konkludując, badacze stwierdzają, że w troficznym wpływie testosteronu na gruczoł krokowy pośredniczy jego aromatyzacja do estradiolu, a podawanie przez 12 miesięcy u starszych mężczyzn inhibitora aromatazy nie wykazuje niekorzystnego wpływu na ten gruczoł.
Artykuł ukazał się w biuletynie Geriatria 4/2016
Effects of Transdermal Testosterone Gel or an Aromatase Inhibitor on Prostate Volume in older men
Dias J.P., Melvin D., Shardell M. i wsp.
J. Clin. Endocrinol. Metab. jc-2016
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post