Certolizumab pegol refundowany w ZZSK i ŁZS

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Certolizumab pegol refundowany w ZZSK i ŁZS

Post autor: Asystentka »

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne (PTR) poinformowało, że Minister Zdrowia rozszerzył wskazania refundacyjne dla leku z grupy inhibitorów TNF alfa - certolizumabu pegol (CIMZIA) w ramach dwóch kolejnych obowiązujących programów lekowych. Decyzja obowiązuje od 1 stycznia 2017 r.

Jak wynika z komunikatu PTR, refundacją dla leku certolizumab pegol (CIMZIA) objęto od 1 stycznia 2017 r. wskazania: zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) oraz łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).

1. Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS); (ICD-10 L 40.5, M 07.1, M 07.2, M 07.3) - program lekowy - załącznik B.35

2. Leczenie inhibitorami TNF alfa świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK); (ICD-10 M 45) - program lekowy - załącznik B.36

W związku z powyższym od dnia 1 stycznia 2017 r. certolizumab pegol jest refundowany łącznie w czterech następujących wskazaniach klinicznych:

1. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ICD-10 M 05, M 06, M 08) - program lekowy - załącznik B.33

2. Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS); (ICD-10 L 40.5, M 07.1, M 07.2, M 07.3) - program lekowy - załącznik B.35

3. Leczenie inhibitorami TNF alfa świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK); (ICD-10 M 45) - program lekowy - załącznik B.36

4. Leczenie certolizumabem pegol pacjentów z ciężką, aktywną postacią spondyloartropatii osiowej (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK; (ICD-10 M46.8) – program lekowy – załącznik B.82

PTR informuje, że dostęp pacjentów do leczenia certolizumabem pegol w programie lekowym B.82 (SpA), który wszedł w życie 1 stycznia 2017 r. będzie możliwy dopiero po podpisaniu umowy z OW NFZ.

Podpisanie umowy będzie poprzedzone ogłoszeniem konkursu na realizacje świadczenia, co mamy nadzieję nastąpi bez nieuzasadnionej zwłoki - podano w komunikacie PTR.

PTR informuje, że dostęp pacjentów do leczenia certolizumabem pegol w programach lekowych B.35 i B.36 we wskazaniach ZZSK i ŁZS nie wymaga podpisania oddzielnej umowy i będzie się odbywało w ramach już obowiązujących umów po podpisaniu odpowiedniego aneksu wynikającego z zarządzenia Prezesa NFZ. Zarządzenie będzie obowiązywało z datą 1 stycznia 2017 r.

W związku z tym od dnia 1 stycznia 2017 r. pacjenci mogą być kwalifikowani i leczeni certolizumabem pegol we wskazaniach ZZSK i ŁZS.

Ponieważ aktualnie aplikacja SMPT w części ŁZS i ZZSK nie obejmuje leku certolizumab pegol, lekarz wnioskujący o takie leczenie powinien wysłać wniosek w SMPT z zaznaczeniem innego (dowolnego) leku na jaki system pozwala, a w uwagach zaznaczyć, że prosi Zespół Koordynacyjny o kwalifikację do leczenia certolizumabem pegol lub wysłać do Zespołu Koordynacyjnego wniosek poza SMPT.

Zespół Koordynacyjny nie może odmówić wydania zgody na leczenie certolizumabem pegol w programach lekowych B.35 i B.36 z powodu braku leku w SMPT.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post