Leczenie osłaniające wydłuża życie i poprawia jakość życia chorych

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Leczenie osłaniające wydłuża życie i poprawia jakość życia chorych

Post autor: Asystentka »

Dr hab. Rafał Stec
Leczenie osłaniające, stanowiące element leczenia wspomagającego w terapii onkologicznej, poprawia zarówno jej skuteczność, jak również jakość życia chorych. Lekarze często skupiają się na zasadniczym leczeniu onkologicznym, znacznie mniej uwagi poświęcając leczeniu osłaniającemu- mówi dr hab. Rafał Stec z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Jakie znaczenie ma leczenie osłaniające w chemioterapii i radioterapii?
Terapia osłaniająca stanowi istotny składnik leczenia skojarzonego w onkologii, który pośrednio wpływa na poprawę skuteczności prowadzonej terapii poprzez utrzymanie intensywności i gęstości dawek leków w chemioterapii lub zaplanowanego leczenia radioterapią. Leczenie osłaniające stanowi formę zapobiegania działaniom niepożądanym, będących następstwem stosowanych w chemioterapii leków. Rozważając ten temat w pierwszej kolejności musimy sobie odpowiedzieć na pytanie jaki jest cel prowadzonego leczenia onkologicznego, ponieważ postępowanie w przypadku chorych leczonych radykalnie (z intencją wyleczenia) będzie się różniło od chorych poddawanych terapii paliatywnej (wydłużającej życie), zwłaszcza przy kolejnych liniach chemioterapii.

To postępowanie przekłada się na poprawę skuteczności leczenia oraz wskaźników przeżywalności. Wielokrotnie wykazano, że brak stosowania leczenia osłaniającego zmusza lekarzy do redukcji dawek leków i odraczania cykli chemioterapii, co pogarsza wskaźniki przeżywalności, są na ten temat dowody naukowe dotyczące m.in. raka piersi, nowotworów układu chłonnego, nowotworów płuca czy nerki.

Kiedy leczenie osłaniające odgrywa największą rolę?
Leczenie osłaniające pełni najważniejszą rolę w trakcie terapii radykalnej tj. z intencją wyleczenia. Jeżeli nie podamy zaplanowanego schematu chemioterapii w określonym czasie, zmniejsza się tym samym aktywność, a w efekcie pogarsza skuteczność leczenia onkologicznego. Ta zależność dotyczy także chorych leczonych paliatywnie, zwłaszcza na początku terapii, kiedy obserwowany jest jej największy efekt.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post