Komunikat PTR ws. refundacji certolizumabu

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Komunikat PTR ws. refundacji certolizumabu

Post autor: Asystentka »

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne informuje, że z dniem 1 stycznia 2017 r. Minister Zdrowia rozszerzył wskazania refundacyjne dla leku z grupy inhibitorów TNF alfa - certolizumabu pegol (CIMZIA) w ramach 2 kolejnych obowiązujących programów lekowych.

Te programy to:
• leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS) (ICD-10 L 40.5, M 07.1, M 07.2, M 07.3) – załącznik B.35
• leczenie inhibitorami TNF ALFA świadczeniodbiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) (ICD-10 M 45) – załącznik B.36

W związku z powyższym od 1 stycznia br. certolizumab pegol jest refundowany łącznie w 4 wskazaniach klinicznych. Oprócz 2 ww. są to:
• leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ICD-10 M 05, M 06, M 08) – załącznik B.33
• leczenie certolizumabem pacjentów z ciężką, aktywną postacią spondyloartropatii osiowej (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK (ICD-10 M46.8) – załącznik B.82

PTR informuje, że dostęp pacjentów do leczenia certolizumabem pegol w programie lekowym B.82 (SpA), który wszedł w życie 1 stycznia 2017 r., będzie możliwy dopiero po podpisaniu umowy z OW NFZ. Podpisanie umowy będzie poprzedzone ogłoszeniem konkursu na realizację świadczenia.

PTR informuje, że dostęp pacjentów do leczenia certolizumabem pegol w programach lekowych B.35 i B.36 we wskazaniach ZZSK i ŁZS nie wymaga podpisania oddzielnej umowy i będzie się odbywało w ramach już obowiązujących umów po podpisaniu odpowiedniego aneksu wynikającego z zarządzenia Prezesa NFZ. Zarządzenie będzie obowiązywało z datą 1 stycznia 2017 r.

W związku z tym od dnia 1 stycznia 2017 r. pacjenci mogą być kwalifikowani i leczeni certolizumabem pegol we wskazaniach ZZSK i ŁZS. Ponieważ aktualnie aplikacja SMPT w części ŁZS i ZZSK nie obejmuje leku certolizumab pegol, lekarz wnioskujący o takie leczenie powinien wysłać wniosek w SMPT z zaznaczeniem innego (dowolnego) leku, na jaki system pozwala, a w uwagach zaznaczyć, że prosi Zespół Koordynacyjny o kwalifikację do leczenia certolizumabem pegol lub wysłać do Zespołu Koordynacyjnego wniosek poza SMPT.

Zespół Koordynacyjny nie może odmówić wydania zgody na leczenie certolizumabem pegol w programach lekowych B.35 i B.36 z powodu braku leku w SMPT.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post