Astma niszczy życie seksualne chorych

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
Asystentka

Astma niszczy życie seksualne chorych

Post autor: Asystentka »

Aż 68 proc. chorych na astmę Brytyjczyków przyznało, że choroba ta zakłóca ich życie seksualne – informuje serwis BBC News, powołując się na sondaż fundacji Asthma UK. Badaniami objęto 544 osoby.

Jedna z respondentek sondażu 31-letnia Callie-Anne twierdzi, że życie intymne jest szczególnie drażliwym tematem dla astmatyków. Wielu z nich cierpi z tego powodu w samotności. Brytyjka przyznała, że kiedy jej choroba się zaostrza, nie jest w stanie uprawiać z mężem seksu.

– W trakcie kontaktu seksualnego zaczynam kaszleć i mam wrażenie, że moje płuca za chwile eksplodują, ponieważ nie jestem w stanie zrobić wydechu – zwierzyła się Callie-Anne. Dodała, że ma to szczęście, że jej mąż rozumie jej chorobę i nie jest ona zarzewiem konfliktów między nimi.

Raport przytacza przykład innej uczestniczącej w sondażu Brytyjki, która wyznała, że jej narzeczony opuścił ją po pierwszym silnym ataku duszności: – Wsiadł jeszcze ze mną do ambulansu, a potem wysiadł z niego, bo nie był w stanie znieść ataku choroby. Do szpitala dotarłam już sama.

Dr Andy Whittamore z Asthma UK przytacza wyniki sondażu, z którego wynika, że 15 proc. ankietowanych przyznało, że z powodu choroby ich związek się rozpadł. Z kolei 46 proc. badanych oświadczyło, że gdyby nie cierpiało z powodu astmy, miałoby większy komfort psychiczny podczas kontaktów seksualnych.

Brytyjski lekarz zwraca jednak uwagę, że napady duszności, do jakich dochodzi w trakcie uprawiania seksu, mogą świadczyć o tym, że choroba nie jest właściwie kontrolowana. W takiej sytuacji należy poinformować o tym lekarza, być może trzeba zmodyfikować leczenie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post