Straty z powodu raka sześć razy większe niż koszty leczenia

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Straty z powodu raka sześć razy większe niż koszty leczenia

Post autor: Asystentka »

Raport: straty gospodarcze z powodu raka sześć razy większe niż koszty leczenia
Straty gospodarcze wywołane rakiem piersi, szyjki macicy oraz jajnika są aż sześciokrotnie większe niż koszty leczenia tych trzech występujących u kobiet nowotworów - wynika z raportu przedstawionego w środę na konferencji prasowej w Warszawie.

Główna autorka raportu "Ocena strat ekonomicznych i kosztów leczenia nowotworów piersi, szyjki macicy i jajnika w Polsce" prof. Ewelina Nojszewska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ocenia, że jest on kolejnym potwierdzeniem, iż wydatki na leczenie należy traktować jako inwestycję, a nie koszty, ponieważ pozwalają one zminimalizować przyszłe straty gospodarcze.

Z raportu wynika, że w latach 2010-2014 NFZ przeznaczył na leczenie raka piersi, szyjki macicy oraz jajnika 3,29 mld zł, podczas gdy łączne koszty pośrednie spowodowane tymi nowotworami wyniosły 20,82 mld zł. - Koszty pośrednie w przypadku tych schorzeń onkologicznych były zatem aż sześciokrotnie większe niż wydatki NFZ - podkreśliła prof. Nojszewska.

Specjalistka wyjaśniła, że na koszty pośrednie w badanym okresie w największym stopniu składały się straty ponoszone z powodu przedwczesnych zgonów (sięgnęły one ponad 6,5 mld zł) oraz niezdolności do pracy (ok. 5,9 mld zł). Na dalszych miejscach znalazły się prezenteizm opiekunów chorych, polegający na tym, że są mniej wydajni w pracy i gorzej ją wykonują (3,4 mld zł), absencja choroba pacjentów (ponad 2,9 mld zł) oraz prezenteizm chorych (1,4 mld zł).

Z raportu wynika, że straty społeczno-gospodarcze rosną szybciej niż środki przeznaczane na leczenie raka piersi, szyjki macicy i jajnika. W latach 2010-2014 roczne wydatki NFZ na terapie tych trzech nowotworów zwiększyły się z 623,5 mln zł do 695,7 mln zł. Tymczasem roczne koszty pośrednie tych schorzeń wzrosły z 3,75 mld zł w 2010 r. do 4,41 mld zł w 2014 r.

Wydatki ZUS związane z trzema analizowanymi nowotworami wzrosły w tym samym okresie z 284,3 mln zł do 311,7 mln zł. Z kolei straty wynikające z potencjalnych wpływów sektora finansów publicznych (podatki PIT, CIT, akcyza, podatki od towarów i usług oraz składki na ubezpieczenie społeczne) zwiększyły się z 1,12 mld zł w 2010 r. do 1,33 mld zł w 2014 r.

Prof. Nojszewska zwróciła uwagę, że w naszym kraju zbyt mało mówi się o tym, że warto zwiększyć bieżące koszty leczenia, żeby potem mniejsze były koszty pośrednie i straty w gospodarce. - W przyszłości będą one coraz większe, bo się starzejemy i coraz więcej osób będzie chorować - dodała.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post