eZLA obowiązkowe od 2019 r.

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

eZLA obowiązkowe od 2019 r.

Post autor: Asystentka »

Wydłużenie o rok, do 31 grudnia 2018 r., okresu wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy w dotychczasowej formie na drukach ZUS ZLA zakłada projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, który jest już po konsultacjach i czeka na rozpatrzenie na posiedzeniu rządu.
Od l stycznia 2016 r. lekarze mogą wystawiać zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy w formie elektronicznej. W opinii lekarzy wystawiających zaświadczenia lekarskie w formie elektronicznej poważną barierą w korzystaniu z możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej jest przede wszystkim konieczność uwierzytelniania zwolnień lekarskich przy pomocy dość skomplikowanego w obsłudze profilu zaufanego ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest jednak narzędziem płatnym, a koszty zakupu zestawu do składania takiego podpisu obciążają lekarza. Alternatywną metodą uwierzytelniania elektronicznego zaświadczenia lekarskiego jest stosowanie bezpłatnego profilu zaufanego ePUAP. Jednak - w ocenie wystawiających zaświadczenia lekarskie - korzystanie z profilu zaufanego ePUAP jest czasochłonne.

W efekcie liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych w formie elektronicznej wysłanych do ZUS od dnia l stycznia 2016 r. do dnia 5 października 2016 r. stanowiła l ,5% wszystkich zaświadczeń lekarskich.

W wyniku wprowadzenia projektowanych regulacji zaświadczenie lekarskie będzie mogło być wystawiane w formie dokumentu elektronicznego podpisanego z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez ZUS. "Tym samym powinien nastąpić wzrost liczby zaświadczeń lekarskich wystawianych w formie elektronicznej" - przekonuje resort pracy.

– To jest niedopuszczalne, żeby nie można było kontrolować wszystkich krótkich nieobecności w pracy. Tylko natychmiastowe dostarczenie zwolnienia do ZUS umożliwi sprawdzenie, czy pracownik jest faktycznie chory – twierdzi Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Konfederacji Lewiatan, członek Rady Nadzorczej ZUS. – Obecnie dochodzi do sytuacji, że lekarze zastępują pomoc społeczną, wystawiając zwolnienia osobom, które nie powinny ich dostać – dodaje.

– Jesteśmy zadowoleni, że strona rządowa wysłuchała naszych argumentów dotyczących przesunięcia okresu przejściowego umożliwiającego równolegle wystawianie zarówno zwolnień papierowych, jak i elektronicznych – wyjaśnia Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. – To wynika przede wszystkim z faktu, że informatyzacja ochrony zdrowia przebiega chaotycznie. Systemy nie są między sobą kompatybilne, więc wystawienie takiego zwolnienia nastręcza trudności – dodaje.

– Jeśli strona rządowa nie zmieni filozofii wystawiania e-zwolnień, to nawet wydłużenie o kolejnych 5 lat okresu przejściowego nic nie da. To jest zupełnie niedopuszczalne, żeby ZUS kosztem lekarzy próbował ograniczyć koszty funkcjonowania systemu. My mamy zajmować się pacjentami, a nie wypełniać dokumenty za urzędników. I to jeszcze za darmo – podkreśla Zdzisław Szramik, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post